Czym jest szkiełkowanie i jak przebiega taki proces?

Szkiełkowanie to jedna z powszechnie stosowanych metod obróbki powierzchniowej. Ze względu na popularność tej metody, warto wiedzieć, na czym dokładnie polega, jakie korzyści przynosi oraz kiedy jest stosowana.

Na czym polega szkiełkowanie?

Jak wspomniano, szkiełkowanie jest metodą obróbki powierzchniowej. Konkretnie jest to metoda stumieniowo-ścierna. Dzięki zastosowaniu szkiełkowanie możliwa jest poprawa cech estetycznych i eksploatacyjnych obrabianej powierzchni. Co jednak ważne metoda szkiełkowania wymaga odpowiedniego przygotowania obrabianego materiału. Następnie umieszczany jest on w specjalnej kabinie, gdzie poddawany jest działaniu sprężonego powietrza z materiałem ściernym. Najczęściej szkiełkowanie stosuje się w przypadku powierzchni aluminiowych. W ten sposób można choćby przygotować powierzchnię aluminiową do malowania proszkowego.

Jakie korzyści można uzyskać dzięki szkiełkowaniu?

Metoda szkiełkowania ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim jest to bardzo wysoka skuteczność w zakresie podnoszenia żywotności elementów. Szkiełkowanie znakomicie poprawia także właściwości obrabianych elementów oraz usuwa z nich wszelkie zabrudzenia. Metoda szkiełkowania sprawdza się także w przypadku usuwania rdzy, przebarwień czy zarysowań. Dużą zaletą szkiełkowania jest również to, że efekty tej metody utrzymują się przez bardzo długi czas. Jest tak nawet wówczas, kiedy dany element jest dość intensywnie eksploatowany. Co więcej, szkiełkowanie chroni powierzchnię przed negatywnym działaniem warunków zewnętrznych. Dzięki temu elementy przez długi czas pozostają gładkie i czyste.

Kiedy warto zastosować metodę szkiełkowania?

Szkiełkowanie w Warszawie zlecić można różnym firmom. Ważne jednak, aby wiedzieć, kiedy ta metoda powinna być stosowana. Przede wszystkim metoda ta stosowana jest w celach renowacyjnych. Nie jest to jednak jej jedyne zastosowanie. Szkiełkowanie stosowane może być również w obróbce surowych powierzchni, a także detali detalicznych, które cechują się nietypowym kształtem lub wymiarem. Warto tu zwrócić uwagę, że szkiełkowanie w przeciwieństwie do piaskowania nie powoduje ścierania się powierzchni. Jest to zatem metoda całkowicie bezpieczna. Poza tym metoda szkiełkowania nie powoduje żadnych odkształceń. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu innego niż w piaskowaniu medium czyszczącego. Realizujące szkiełkowanie w Warszawie firmy wykorzystują do tego celu specjalne ścierniwo szklane. Dzięki temu powierzchnia jest wygładzona, oczyszczona i nabłyszczona. Poza tym zastosowanie ścierniwa szklanego powoduje, że struktura materiału ulega wzmocnieniu, a tym samym materiał staje się odporniejszy na różnego rodzaju uszkodzenia.

Jak zatem widać, metoda szkiełkowania ma bardzo dużo zalet. Nie może zatem dziwić, że jest dziś powszechnie stosowana. Sam proces szkiełkowania także nie jest skomplikowany. Warto zatem w razie potrzeby lub konieczności zastosować właśnie tę metodę do obróbki powierzchniowej różnego rodzaju materiałów. Na pewno spełni swoje zadanie.

Podobne wpisy