Jak naprawic mikrofon w iPhonie?

iphone

Uszkodzenie telefonu to jedna z najbardziej irytujących rzeczy, które mogą się przydarzyć. Przykładowo zamierzasz wykonać połączenie w ważnej sprawie i nagle mikrofon w iPhonie nie działa. Prawdopodobnie jesteś niesamowicie zdenerwowany i nie wiesz, co teraz zrobić. Jeśli tak właśnie jest, to trafiłeś idealnie, ponieważ w tym artykule dowiesz się, jak naprawić mikrofon w iPhone, który nagle przestał funkcjonować.

Dlaczego nie działa mikrofon w iPhonie?

Istnieje wiele powodów, za których sprawą może być zepsuty mikrofon w iPhonie. Możliwe, że problem związany jest z łączem Bluetooth, aplikacjami, nieaktualnym systemem iOS lub czymś, co blokuje prawidłowe uruchamianie i działanie tego elementu. Jak naprawić mikrofon w iPhone, który nie działa? Tego dowiesz się po przeczytaniu poniższych wskazówek.

Jak naprawić mikrofon w iPhonie?

1. Restart systemu i dokładne sprawdzenie urządzenia.

Jak sprawdzić mikrofon w iPhonie? Uruchom ponownie telefon – to może pomóc rozwiązać wiele problemów, w tym usterki tego komponentu. Sprawdź również, czy nie ma zablokowanych otworów. Wszystkie iPhone’y posiadają co najmniej trzy mikrofony, dlatego skontroluj dolny, przedni i tylny, aby upewnić się, że nie są one w żaden sposób zablokowane lub zasłonięte.

2. Zdejmij osłonę ekranu lub obudowę.

Nawet jeśli osłona ekranu lub etui nie blokują żadnych otworów mikrofonu, nadal mogą zakłócać pracę komponentu. Usuń case i sprawdź, czy to rozwiąże problem.

3. Odłącz wszystkie akcesoria.

Postaraj się odłączyć wszystkie dodatki od Twojego telefonu. Głównie chodzi tu o słuchawki oraz ładowarkę. Być może to te urządzenia są wadliwe i mają negatywny wpływ na działanie mikrofonu w iPhonie. Wyłącz także łącze Bluetooth oraz aplikacje, które mają możliwość korzystania z tego elementu w tle.

4. Uruchom ponownie aplikacje komunikacyjne.

Jeśli mikrofon nie działa z takimi aplikacjami, jak WhatsApp, Discord, Skype czy Messenger po prostu zamknij używany komunikator i uruchom go ponownie. Być może, problem pojawia się przez błędy w aplikacji bądź konieczność jej zaktualizowania w jak najszybszym tempie. Warto też odinstalować i zainstalować program ponownie, jeśli usterka nadal będzie się pojawiać.

5. Wypróbuj nowy zestaw słuchawkowy.

Wadliwe lub tanie zestawy słuchawkowe są często przyczyną komplikacji związanych z systemem audio. Użyj nowego sprzętu lub pary wkładek dousznych i sprawdź, czy to rozwiąże problem.

6. Wyczyść otwory mikrofonu.

Sprawdź, czy otwory mikrofonu są zatkane kłaczkami lub kurzem. Jeśli tak, użyj suchej, czystej szczoteczki do zębów, aby delikatnie wyszczotkować te miejsca. Nie używaj sprężonego powietrza z bliskiej odległości, ponieważ może to spowodować uszkodzenie mikrofonu! Nie korzystaj także ze zwilżonych materiałów, gdyż w ten sposób możesz zaszkodzić komponentom wewnątrz urządzenia.

7. Zaktualizuj iOS.

Czasami nieaktualny system może zakłócać prawidłowe działanie mikrofonu, a najnowsza wersja rozwiązuje problem. Aby sprawdzić, czy iOS jest aktualny, przejdź do zakładki Ustawienia > Ogólne > Aktualizacja oprogramowania. W ten sposób dowiesz się, czy najnowsza wersja została już zainstalowana na urządzeniu.

8. Przywróć ustawienia domyślne.

Nieoczekiwane zmiany w ustawieniach czasami powodują, że mikrofon przestanie działać. Możesz rozwiązać ten problem, resetując iPhone’a do ustawień fabrycznych. Przed zresetowaniem należy wykonać kopię zapasową całej zawartości na wypadek, gdybyś chciał powrócić do poprzednich konfiguracji.

9. Skontaktuj się z Apple Support lub sprawdzonym serwisem.

Jeśli wszystko wspomniane powyżej się nie sprawdziło, skontaktuj się z Apple, aby uzyskać wsparcie dla Twojego iPhone’a. Jeśli telefon wciąż jest objęty gwarancją, pracownik może pomóc w rozwiązaniu problemu lub wymianie urządzenia. Możesz też oddać sprzęt do serwisu, gdzie bezpłatnie lub za opłatą serwisant, który ukończył kurs naprawy iPhone, będzie stanie Ci pomóc. To zdecydowanie lepsza opcja niż samodzielne działanie, ponieważ zamiast usunąć usterkę, możesz tylko pogorszyć stan urządzenia.

Podobne wpisy