Jak przygotować się do podróży?

samolot

Jak przygotować się do podróży? Służbowa, wakacyjna, szybki wypad za miasto czy może wyjazd na zawody sportowe? Niezależnie od tego, jaki jest cel podróży, są one elementem naszego życia, zaburzającym codzienny rytm praca – odpoczynek. Jako sytuacja niecodzienna, może powodować stres i zdenerwowanie, zwłaszcza na początkowym jej etapie, czyli w czasie przygotowywania się. Głowa pełna jest zapytań: co zabrać, o czym nie zapomnieć, w co się spakować, o której wstać? Ten artykuł pomoże Ci uporządkować i zaplanować podróż krok po kroku.

Nie na ostatnią chwilę. Pakowanie się „za pięć dwunasta” to zazwyczaj duża szansa wrzucenia do torby wszystkiego, co mamy pod ręką. Zazwyczaj na miejscu okazuje się, że brakuje nam jakiegoś niezbędnego produktu typu dezodorant czy szczoteczka do zębów, za to dysponujemy 5 parami skarpet na dwudniowy wyjazd. Zatem jak się przygotować do podróży? Odpowiednio wcześniej i z głową.

Co spakować?

Warto wypisać na kartce wszystko to, co będzie nam potrzebne w czasie podróży. W przypadku krótkich wyjazdów dobrze sprawdza się wizualizowanie tego, co będziemy po kolei wykonywać, i spisywanie na kartce tego, co będzie nam potrzebne. Przykładowo: po przyjeździe wieczorem kładziemy się spać, zatem wpisujemy: szczoteczka do zębów, pasta do zębów, ręcznik, piżama. Rano wstajemy i się ubieramy, zatem: dezodorant, majtki, stanik (w przypadku kobiet), bluzka, spodnie / spódnica, skarpety / rajstopy, buty. I tak z każdą czynnością do końca podróży. Osobną kategorią są niezbędne akcesoria, takie jak: telefon komórkowy oraz ładowarka, portfel, dowód osobisty. Te pozornie oczywiste rzeczy również warto zapisać, aby nie okazało się, że wyruszyliśmy bez kabla do ładowania telefonu. Sumujemy liczbę poszczególnych elementów odzieży i przyborów, i mamy gotową listę. W przypadku dłuższych wyjazdów wszystko zależy od tego, czy będziemy mieć możliwość wyprania odzieży i zrobienia zakupów na miejscu. W tym przypadku warto również oszacować i wypisać liczbę poszczególnych ubrań czy środków higieny osobistej.

W co się spakować?

Skoro wiadomo już, co spakować, należy się zastanowić, w co to wszystko spakować! Warto mieć na uwadze co najmniej dwa kryteria: środek transportu oraz wielkość bagażu. Jeśli podróżujesz środkami komunikacji publicznej, a Twój wyjazd potrwa kilka dni, praktycznym rozwiązaniem będzie plecak. Szeroki wybór wielkości sprawi, że łatwo dobierzesz rozmiar do wielkości bagażu, a zakładając go na plecy, zyskujesz wolne ręce. Plecak będzie również wygodną opcją w momencie, gdy zaistnieje konieczność pokonywania pieszo krótszych lub dłuższych dystansów, np. w czasie przesiadki. Plecak to dobry wybór dla osób młodych, które bez problemu poradzą sobie z zakładaniem go i ściąganiem z pleców, i nie będą miały problemów z dźwiganiem. A co z pozostałymi? Alternatywne rozwiązanie stanowią torby podróżne. Na rynku mamy szeroki wachlarz takich produktów o różnych pojemnościach, z rączkami z materiału, z paskiem do zawieszenia torby na ramieniu. Wygodnym rozwiązaniem będą torby podróżne na kółkach, w których przewieziemy bez większego wysiłku nawet duży i ciężki bagaż. Torba podróżna na kółkach 60l zazwyczaj wyposażona będzie w wysuwany teleskopowo uchwyt, ułatwiający złapanie i toczenie jej za sobą.

Czym pojechać?

W zależności od celu naszej podróży, mamy do wyboru szereg możliwości. O ile posiadamy własny środek transportu, możemy wybrać się właśnie nim. Z pewnością będzie to wygodna opcja, umożliwiająca bezpośrednie dotarcie na miejsce. A co, jeśli nie dysponujemy samochodem? Istnieją aplikacje, w których kierowcy oferują miejsce w swoim pojeździe na trasie, którą będą pokonywali. Takie rozwiązanie jest ekonomiczne, jednak nie masz w tym momencie wpływu na czas i miejsce rozpoczęcia podróży. Warto ponadto upewnić się, czy Twoja torba podróżna zmieści się do bagażnika kierowcy. O ile nie masz możliwości skorzystania z takiego rozwiązania, do dyspozycji pozostaje komunikacja publiczna. Obecnie znaczącym ułatwieniem jest możliwość sprawdzenia połączeń w internecie oraz wcześniejszego zakupu biletów on-line. Takie rozwiązanie z pewnością oszczędzi nerwów. Warto również zaznaczyć, że coraz większa liczba pociągów i autobusów wyposażona jest w gniazda do ładowania telefonu komórkowego.

Nie pozostaje zatem nic innego, jak życzyć Ci szczęśliwej podróży!

Podobne wpisy