Jaki ciągnik rolniczy wybrać?

rolnictwo

Ciągnik to podstawowa maszyna rolnicza, która ułatwia prace w gospodarstwie, niezależnie od jego wielkości oraz rodzaju uprawy. Dużym ułatwieniem jest możliwość podpięcia do tej maszyny wielu użytecznych sprzętów, które pozwalają na przeprowadzenie zabiegów agrotechnicznych. Wybór pierwszego ciągnika może być trudny, ponieważ istnieje wiele marek i modeli. Z tekstu dowiesz się, jaki ciągnik dla młodego rolnika pomoże w uprawie roślin.

Jakie funkcje spełnia ciągnik w gospodarstwie rolnym?

Młodzi rolnicy mogą korzystać z dofinansowań, które pozwolą zakupić podstawowy sprzęt do uprawy roli. Ciągnik jest funkcjonalną maszyną, która nie tylko pomaga przygotować glebę pod siew i sadzenie roślin, ale też pomoże w zbiorach oraz w wielu zabiegach pielęgnacyjnych. Części do ciągników rolniczych mogą znacznie ułatwić uprawę roli, jeśli zostaną odpowiednio dobrane. Mogą być to agregaty lekkie lub ciężkie, które ułatwiają spulchnianie gleby lub usuwanie kamieni. Do ciągnika można podpiąć też kultywator, siewnik lub sprzęt do oprysków. Sprawdzają się też przy mechanicznym usuwaniu chwastów, nawodnieniu pola, a podłączenie pojemnej przyczepy ułatwia zbiory. Traktory przydają się też w gospodarstwach, w których hodowane są zwierzęta. Ułatwiają przygotowanie paszy oraz wywóz nieczystości powstałych w budynkach gospodarczych. Maszyny rolnicze są doceniane w sadach wielkopowierzchniowych, przydają się do oprysków, które trzeba przeprowadzić na pewnych wysokościach. Do pojazdu można podłączyć sprzęt do koszenia, który pozwoli skrócić trawę pomiędzy rzędami roślin.

Jaki ciągnik kupić do swojego gospodarstwa?

To, jaki ciągnik wybrać, zależy od profilu Twojej działalności, od roślin, które uprawiasz, od powierzchni gospodarstwa, a także od ukształtowania terenu i rodzaju gleby. Pojazdy mogą różnić się mocą, liczbą koni mechanicznych, a nawet wysokością siedziska dla kierowcy. Ciągniki dzieli się też pod względem układu jezdnego. Masz do wyboru pojazdy kołowe z tylnym napędem lub z napędem na obie osie. Te ostatnie maszyny świetnie radzą sobie w trudnych warunkach, można nimi kosić łąki na stokach lub uprawiać glebę na nierównych terenach. Wyróżnia się też ciągniki gąsienicowe. Jest to sprzęt wykorzystywany na terenach podmokłych, raczej rzadziej spotykany. Jeśli jeszcze nie wiesz, jaki ciągnik kupić, zastanów się nad czynnościami, które ma on ułatwiać.

Podstawowe części do ciągników rolniczych powinny być dopasowane do maszyny. Do ciągnika o dużej mocy można bez problemu podpiąć większość sprzętów i agregatów, podczas gdy słabsze ciągniki mogą nie dać rady z ciężkim sprzętem. Ważna jest też wygoda w czasie pracy na polu. Zwróć uwagę na wielkość kabiny oraz na jej wyposażenie, wygodny fotel, odpowiednia przestrzeń oraz wysokość kabiny wpływają na komfort użytkowania. Podczas zakupów należy zwrócić uwagę na rozmiar kół oraz na bieżniki.

Ciągnik oraz podstawowe maszyny rolnicze — czego nie może zabraknąć w gospodarstwie

Wiesz już, jaki ciągnik wybrać, oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupów. Teraz czas na poznanie podstawowych sprzętów, które podłączane są do ciągników. Popularnymi częściami do ciągników rolniczych są agregaty. Istnieje kilka typów, które możesz wybrać. To różnego rodzaju wały uprawowe, głębosze oraz brony talerzowe. Mogą różnić się między sobą wymiarami, ilością talerzy oraz mocą, która jest potrzebna do ich używania. Te zespoły oraz części do ciągników rolniczych powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, może być to nierdzewna stal dobrze zabezpieczona lakierem. Warto też dodać, że czynności w trudnych warunkach atmosferycznych oraz na wymagającym podłożu (np. gleba ciężka) powinny być wykonywane ciągnikami o sporej mocy. Moc ciągnika ma też znaczenie w przypadku wielogodzinnej pracy na dużym obszarze. Z tego względu im więcej posiadasz pola, tym lepszy ciągnik powinieneś kupić. Jest to wydatek jednorazowy, dlatego nie warto oszczędzać. Trzeba też dodać, że jako młody rolnik możesz postarać się o dofinansowanie. To dobre rozwiązanie, jeśli planujesz zakup nowego pojazdu do swojego gospodarstwa.

Podobne wpisy