Toaleta to miejsce, bez którego nie da się funkcjonować we współczesnym świecie. Niezależnie od tego, czy korzysta się z niej w domu, czy poza nim, musi spełniać nie tylko określone warunki sanitarne, ale również zapewniać należytą intymność.
Solidne drzwi do kabiny WC to jedno, lecz należy zadbać także o to, by można je było bez problemu zamknąć lub otworzyć po zakończonych czynnościach. Nawet najmniejsze elementy i mechanizmy są zatem bardzo ważne. Jak wybierać gałki do drzwi ubikacji?
Z jakiego materiału wybrać okucia do kabin WC?
Gałki, klamki czy pokrętła stanowią podstawowe części drzwi. Choć czasem wydaje się, że to bez znaczenia, jaki produkt się wybierze, to jednak ich doskonałe dopasowanie ma ogromne znaczenie. Gałka do kabiny toaletowej nie jest żadnym wyjątkiem. Wręcz przeciwnie – to, w jakiej występuje formie i z jakiego surowca powstała, może okazać się sprawą kluczową, gdyż będzie determinowało jej żywotność eksploatacyjną oraz przydatność.
Ubikacja jest przestrzenią ustronną, więc każdy jej użytkownik musi mieć pewność, że podczas korzystania z toalety nie będzie narażony na niespodziewane wizyty. Najbardziej podstawową wersją okucia to te wykonane z plastiku, które są lekkie i łatwe w użyciu. Z kolei gałka do kabiny powstała ze stali nierdzewnej jest bardzo twarda oraz odporna na uszkodzenia mechaniczne.
Gdy z jednej toalety korzysta wiele osób w ciągu dnia, warto postawić na rozwiązania, które przetrwają długi czas w trudnych warunkach. Wraz z okuciami dostępne są m.in. zawiasy, zamki, kątowniki i narożniki montażowe. Trzeba zadbać o to, aby poszczególne elementy do siebie pasowały.
Funkcjonalna gałka do kabiny toaletowej – cechy
Bardzo istotną cechą jest ergonomiczny kształt gałki. Powinna idealnie mieścić się w dłoni i nie posiadać ostrych części, aby nikt się nie zranił. Ten element musi spełniać wymogi bezpieczeństwa oraz zachowywać wszelkie normy przewidziane dla tego rodzaju produktów. Właśnie dlatego okucia do kabin WC lepiej kupować w autoryzowanych i sprawdzonych sklepach.
Popularne są gałki przekręcane, które w całości zmieniają położenie wokół swej osi. Można jednak zdecydować się na takie, w których tylko niewielkie dźwignie będą stanowiły części ruchome. Jak powszechnie wiadomo, sanitariaty są szczególnie narażone na działanie wilgoci. Dlatego właśnie istotną zaletą okuć do ubikacji może okazać się odporność na rdzę oraz działanie chemicznych środków czyszczących czy detergentów. Zwłaszcza gałki w publicznych toaletach muszą być na bieżąco myte, gdyż dotyka ich bardzo wiele osób.
Choć niektórzy kompletnie nie zwracają na to uwagi, to jednak elegancki design w przypadku okuć też może mieć znaczenie. Najbardziej innowacyjne gałki tworzone są w fantazyjnych wzorach. Można je bez trudu dopasować do toalet o zróżnicowanym charakterze i standardzie. Inny rodzaj zostanie zastosowany np. przy zwykłym przydrożnym WC typu toi-toi, a inny w szeregowych toaletach w galerii. W niektórych instytucjach, jak urzędy czy teatry stawia się na nienaganny wygląd i luksusową prezencję przestrzeni. Wówczas może zostać wybrana bardziej ozdobna gałka do drzwi WC. Różnorodność produktów dostępnych na współczesnym rynku pozwala na dużą swobodę w tym zakresie.
Integralność toalety publicznej
Ubikacje przeznaczone do ogólnego użytku stanowią nie lada wyzwanie dla producentów gałek do drzwi toaletowych. W miejscach, gdzie panuje nieustanny ruch i przepływ ludzi, np. galerie handlowe, trzeba zastosować najtrwalsze środki. Korzystanie z toalety wśród obcych ludzi oraz ze świadomością, że za drzwiami tworzy się kolejka samo w sobie może być dość stresujące. Dlatego należy oszczędzić użytkownikom dodatkowych nerwów związanych z ruchomymi okuciami, które powodują ryzyko otwarcia toalety, gdy ktoś właśnie znajduje się w środku. Z tego powodu wiele osób boi się korzystać z toalet publicznych. Na szczęście nowoczesne okucia dają maksimum komfortu.
Gałka do kabiny WC znajdującej się na zewnątrz (np. toalety pracownicze lub plenerowe podczas imprez masowych) powinny dodatkowo być wykonane z materiałów, które nie zamarzają zimą lub nie nagrzewają się nadmiernie latem. Każdorazowo tego typu produkty trzeba dopasować do przeznaczenia konkretnej przestrzeni.