Obróbka skrawaniem – na czym polega?

przemysł

Dziś obróbka skrawaniem jest najpopularniejszym sposobem przygotowania materiałów do produkcji różnego rodzaju urządzeń i maszyn. Co jednak ciekawe, nie każdy dokładnie wie, na czym ta metoda polega. Obróbka metali przeprowadzana jest z wykorzystaniem różnych narzędzi. Wymienić można tu choćby tokarkę, frezarkę, szlifierkę czy wiertarkę. W ostatnim czasie coraz częściej wykorzystuje się do obróbki metali maszyny CNC, które cechuje wysoka precyzja. Dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu maszyny CNC są w stanie produkować materiały z zachowaniem nawet najmniejszych detali.

Na czym polega obróbka skrawaniem?

Obróbka skrawaniem to nic innego jak pozbycie się nadmiaru materiału. Wszelkie naddatki usuwane są za pomocą bardzo ostrych narzędzi, którymi steruje się za pomocą nowoczesnych technologicznie maszyn. Pozwalają one na bardzo dokładne i precyzyjne przeprowadzenie całego procesu. Dzięki temu możliwe jest przygotowanie materiałów zgodnych z dostarczoną przez zlecającego dokumentacją. Aby jednak obróbka skrawaniem przebiegła w należyty sposób, bardzo ważne jest właściwe ustawienie maszyn. To warunek konieczny do tego, aby materiał mógł być obroniony prawidłowo. Często nawet minimalny błąd w ustawieniu maszyn do obróbki skrawaniem może oznaczać konieczność rozpoczęcia całej pracy od nowa.

Do czego wykorzystuje się obróbkę skrawaniem?

Obróbkę skrawaniem wykorzystuje się do precyzyjnego kształtowania przede wszystkim metali, ale również tworzyw sztucznych, szkła, drewna czy kamienia. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych maszyn CNC uzyskać można bardzo dużą dokładność i co ważne, powtarzalność w produkcji. Możliwość perfekcyjnego zachowania parametrów i powtarzalności sprawia, że obróbka skrawaniem znajduje swoje zastosowanie m.in. w branży energetycznej, elektrycznej, motoryzacyjnej, medycznej, lotniczej i wielu innych.

Jakie wyróżnia się rodzaje obróbki skrawaniem?

Obróbkę skrawaniem podzielić można ze względu na wykorzystywane w jej trakcie narzędzia. Pod tym kątem wyróżnić można obróbkę wiórową oraz obróbkę ścierną. W procesie obróbki wiórowej korzysta się ze specjalnych narzędzi z geometrycznymi ostrzami. W jej trakcie powstają wióry o określonym kształcie. Ten uzależniony jest od właściwości i rodzaju materiału, który podlega obróbce. Najczęściej obróbkę wiórową wykorzystuje się do wykonywania różnych otworów oraz powierzchni wewnętrznych. Z kolei obróbka ścierna stosowana jest w celu nadania materiałowi głębokiego kształtu. Odbywa się to za pomocą mechanicznego szlifowania, do którego wykorzystuje się specjalne narzędzia. To, co cechuje obróbkę ścierania to mniejsza głębokość skrawania.

Czym różni się obróbka skrawaniem CNC od obróbki klasycznej?

To, czy zastosowana powinna być obróbka klasyczna czy obróbka CNC, zależy przede wszystkim od tego, jaki efekt końcowy chce się osiągnąć. Obróbka skrawaniem CNC wymaga odpowiedniej wiedzy i specjalistycznego sprzętu. Różnica między obiema metodami polega choćby na zastosowaniu różnego typu pił. W przypadku obróbki CNC są one dużo bardziej precyzyjne, co pozwala na osiągnięcie lepszych efektów. Dlatego też metoda ta znajduje swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebna jest bardzo duża dokładność oraz szybkość w realizacji zlecenia. Wykorzystują ją zakłady, które specjalizują się w masowych realizacjach.Obróbka skrawaniem CNC pozwala na optymalizację produkcji, oszczędność czasu, a tym samym pieniędzy.

Na rynku działania wiele zakładów oferujących usługę obróbki skrawaniem. Chcąc zlecić takie prace, ważne, aby pod uwagę wziąć doświadczenie danego zakładu oraz technologię, z jakiej korzysta. Dzięki temu można mieć pewność, że wybierze się zakład, który zlecenie zrealizuje w sposób profesjonalny i na czas. W dzisiejszych czasach korzystać można z usług zakładów działających w całej Polsce. Warto tu podkreślić, że toczenie CNC w Mielcu – koder.mielec.pl, przez tamtejsze zakłady realizowane jest na bardzo wysokim poziomie. Warto zatem zapoznać się z ofertami zakładów specjalizujących się w obróbce skrawaniem, zarówno tej klasycznej, jak i CNC.

Podobne wpisy