Jak ukryć karnisz? Praktyczne porady

zasłona

Nowoczesne aranżacje kładą mocny nacisk na minimalną elegancję. O ile piękne i stylowe zasłony nadal przeżywają swoją złotą epokę, tak zdobione karnisze ze starodawnym wzornictwem pasują raczej do minionej dekady niż przyszłości. Aby zachować spójność i przejrzystość aranżacji w pomieszczeniu nie trzeba wcale zatrudniać dekoratora, karnisz wystarczy zakryć, a wpłynie to znacząco na estetykę pomieszczenia. Choć większość sposobów wydaje się pozornie oczywista, tak nadal nie każdemu przychodzą do głowy na etapie aranżacji wnętrza. Przedstawione poniżej praktyczne porady i wskazówki to doskonałe źródło inspiracji do samodzielnego wykorzystania według własnego uznania.

Jak ukryć karnisz sufitowy przy użyciu listwy maskującej?

Jednym z najbardziej uniwersalnych rozwiązań jest zakrycie karnisza przy użyciu listwy maskującej. W większości przypadków wystarczy zakupić listwę maskującą dociętą na wymiar, tak aby idealnie pasowała, i przymocować ją do sufitu. Nie wymaga ona dodatkowego malowania ani zabezpieczenia, dodatkowo rozmiar jest bardzo uniwersalny, więc nie trzeba się martwić o to, czy będzie zachowana symetria w przypadku zakrycia kilku karniszy w jednym pomieszczeniu w różnych odstępach.

Co ważniejsze, to rozwiązanie daje ogromne pole do manewru, jeśli chodzi o warianty. Można zamówić dowolny kolor, kształt, wzornictwo jest tutaj bardzo zróżnicowane, zaczynając od prostych gładkich listew, kończąc na takich z dekoracyjnym gzymsem podnoszącym poziom elegancji lub wprowadzającym ciekawe akcenty z użyciem greckich ornamentów. Dlatego też planując, jak zamaskować karnisz, warto przemyśleć, jak ciekawie można wykończyć listwy maskujące, aby stworzyć nietuzinkowe rozwiązanie, które cieszy oko.

Drugim, ale także bardzo skutecznym sposobem jest zakrycie karnisza przy zastosowaniu płyty kartonowo-gipsowej. Jest to o tyle skuteczne i wygodne rozwiązanie, że nie potrzeba specjalistycznej wiedzy ani sprzętu, żeby zrobić to samodzielnie. Aby tego dokonać, należy najpierw zmierzyć długość i oszacować wielkość powierzchni, aby zapewnić całkowite ukrycie karnisza przy możliwie najmniejszej ilości strat materiału. Oprócz szerokości należy także ustalić optymalną wysokość, ponieważ ważne jest, aby płyta nie blokowała okna, uniemożliwiając jego otwarcie na oścież. Ostatnim czynnikiem jest precyzyjne określenie miejsca montażu, tak aby bezproblemowo można było przypinać i odpinać zasłony. Teraz już zostaje tylko dociąć płytę gipsową i przymocować do profilu aluminiowego w przygotowanym wcześniej miejscu. Na samym końcu należy zaszpachlować całość, zakrywając przy tym widoczne mocujące wkręty, i zamalować farbą, najlepiej tą samą, która została użyta do malowania sufitu.

Jak zamaskować karnisz sufitowy przy użyciu sufitu podwieszanego?

Wykorzystanie płyt regipsowych to nie tylko dobra okazja do zakrycia samego karnisza, ale także daje możliwość stworzenia stylowego i praktycznego rozwiązanie do zamaskowania i zamontowania oświetlenia. To, jak ukryć karnisz w przypadku zastosowania samej płyty, zostało przybliżone powyżej, jednak ta metoda wymaga więcej doświadczenia i niekiedy fachowej pomocy oraz ze względu na gabaryty materiałów, wsparcia drugiej osoby podczas montaży.

Karnisz podobnie jak przy samodzielnie odmierzonej listwie zostaje zakryty na tych samych zasadach, jednak odległość ścianki od karnisza można znacząco się różnić, a dodatkowo przy zastosowaniu metody sufitu podwieszanego da się wprowadzić do pomieszczenia oświetlenie przy użyciu pasków ledowych lub halogenów punktowych, co niesie ogromną korzyść w postaci redukcji liczby ozdób i urządzeń na suficie. Rozwiązanie to stosowane najczęściej w najnowszych minimalistycznych aranżacjach nie wymaga dodatkowych listew maskujących, jednak konstrukcja musi być zabezpieczona gładzią szpachlową i w pełni pomalowana farbą. Jest to droższe rozwiązanie, ale ze względu na potencjał, jaki posiada, przynosi więcej praktycznych korzyści, jeśli ktoś się na to zdecyduje.

Wybór jednej z powyższych metod zakrycia karnisza zawsze pozostaje indywidualną decyzją właściciela lokalu, jednak łatwiej jest się do tego przygotować, gdy ma się już świadomość możliwości, jakie oferuje rynek i przygotowania do prac dzięki wykonaniu kosztorysu przedsięwzięcia.

Podobne wpisy