Najpopularniejsze rodzaje zamków elektronicznych

Nowoczesne technologie miały znaczący wpływ na rozwój tradycyjnych rozwiązań. Zamki elektroniczne to jeden z obszarów, który pozwala usprawnić system bezpieczeństwa. Ochrona Twojej własności jest najwyższym priorytetem, a systemy elektroniczne znacząco wpływają na tę kwestię. Ponadto są wygodne w codziennym użytkowaniu. Znacząco usprawniają obsługę i kontrolę wstępu upoważnionego personelu.

Wybór odpowiedniego elektronicznego zamka drzwiowego wymaga wiedzy i doświadczenia. Na rynku na szczęście istnieją modele pasujące do drzwi montowanych w budynkach komercyjnych, prywatnych domach i obiektach użyteczności publicznej. Jakie są typy zamków elektronicznych?

Jak działają zamki elektroniczne?

Zamki szyfrowe można podzielić na elektroniczne i mechaniczne. Główną różnicą jest sposób wprowadzania kodów do centrali. Pierwsze modele są kodowane cyfrowo, natomiast drugie wykorzystują zatrzask, który odblokowuje klamkę po wprowadzeniu wcześniej zdefiniowanego kodu.

Zamki cyfrowe można zaprogramować tak, aby ustawiały powtarzalne i niepowtarzalne kombinacje. Po wprowadzeniu hasła blokadę można odblokować wielokrotnie, czyli za każdym razem tak samo. Zaprogramowane numery są trwałe i wpisanie ich na klawiaturze centrali spowoduje odblokowanie.

Unikalny kod pozwala na jednorazowe odblokowanie zamka. To bardzo przydatna funkcja — możemy udostępnić unikalną kombinację sąsiadom, którzy podlewają nasze rośliny na wakacjach lub innym, gdy chcemy umożliwić jednorazowy dostęp do posesji i domów.

Zastosowanie zamków elektronicznych

Nowoczesne zamki szyfrowe znajdują zastosowanie w wielu miejscach i sytuacjach. Idealnie nadają się do małych lub dużych biur, a także budynków firmowych, magazynów, hal produkcyjnych itp. To także skuteczny sposób zabezpieczenia serwerowni wielu przedsiębiorstw. Zamki elektroniczne dostępne są również w przestrzeniach publicznych, sprawdzają się w szatniach w obiektach sportowych oraz szafkach w supermarketach i centrach handlowych.

Nowoczesne zamki elektroniczne sprawdzają się również w miejscach prywatnych, zabezpieczając wejście do mieszkania, domu czy posesji. Można je zamontować na drzwiach lub w różnego rodzaju szafach, szafkach bądź sejfach.

Rodzaje zamków elektronicznych

Istnieje kilka głównych typy zamków elektronicznych od Euro Locks, a wśród nich największą popularnością cieszą się oczywiście modele szyfrowe. Są łatwe w obsłudze i całkowicie eliminują ryzyko zgubienia kluczy. Jeśli podejrzewasz, że ktoś inny ma dostęp do pokoju, po prostu szybko zmień hasło, a problem zostanie rozwiązany. Aby otworzyć drzwi, musisz wprowadzić kod ustawiony przez administratora.

Zamki na karty są bardzo popularne w hotelach. Dzieje się tak, ponieważ pozwalają na stworzenie kompletnego systemu, za którego pomocą można otworzyć drzwi, przywołać windę czy włączyć prąd w pokoju. System odblokowuje się poprzez przyłożenie karty do czytnika umieszczonego zwykle na ścianie.

Zamki sterowane smartfonem pozwalają na sterowanie nawet ze znacznej odległości. Ponadto posiadają wiele dodatkowych funkcji. Pozwalają np. zdalnie otworzyć drzwi czy sprawdzić, czy dziecko jest bezpieczne w domu. Aby z nich korzystać, wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację na telefonie.

Zarządzanie kontrolą dostępu

Dzięki elektronicznym zamkom do drzwi i nie tylko nie ma potrzeby używania zwykłych kluczy. Zamiast tego można dostać do środka za pomocą karty, breloka lub kodu. Ten typ działa na zasadzie kontroli dostępu, która zapobiega wejściu osób nieupoważnionych do pomieszczenia. Musisz znać prawidłowe hasło, aby otrzymać dostęp.

Taki zamek jest również antywłamaniowy, a ze względu na swoją odporność na uderzenia bardzo trudno go złamać. To, który model wybierzesz, zależy tylko od Twoich potrzeb.

Który model wybrać?

Wybierając konkretny model, warto najpierw sprawdzić, w jakich typach drzwi można go zamontować. Przy podejmowaniu decyzji ważne są również materiał i grubość skrzydła. Wygląd zamka to także istotna kwestia, ponieważ musi współgrać z aranżacją strefy wejściowej, która często jest wizytówką naszego domu.

Co do tego, który model wybrać — naprawdę trudno odpowiedzieć na to pytanie. Jednak istnieje kilka firm, które są uznanymi markami oferującymi zamki elektroniczne:Euro Locks, Yale, EEKey, Kwikset, HonoeyWeell, Ojmar czy Suprema.

Podobne wpisy