Termoformowanie – co to jest i na czym polega?

Wiele osób może zastanawia się jak dokładnie przebiega termoformowanie i do jakich produkcji jest ten proces niezbędny. Termoformowanie polega na obróbce cieplnej tworzyw sztucznych, dzięki czemu mogą one być następnie układane w dowolne kształty, które w danej chwili są potrzebne. Wiadomo, że każde tworzywo sztuczne ma określoną temperaturę, w której staje się najbardziej miękkie i można je w sposób swobodny dowolnie uformować. Tak naprawdę z takiej formy można wykonać dowolny kształt, dlatego ten proces jest wykorzystywany przy produkcji różnych rzeczy.

Co to jest termoformowanie i jak dokładnie przebiega?

Termoformowanie polega na rozgrzaniu do odpowiedniej temperatury tworzywa sztucznego. Powinno się ono znajdować w temperaturze, która będzie powyżej jego granicy plastyczności tak, aby były łatwo zmienić jego formę i kształt. Następnie trzeba odcisnąć tworzywo sztuczne w komorze podciśnieniowej w kopycie lub formie. Termoformowanie to proces dwuetapowy, bo najpierw trzeba ogrzać materiał, a następnie należy go uformować w określony kształt, który jest zgodny z projektem danego produktu. Ten proces przez to, że jest dość efektywny jest wykorzystywany do produkcji różnych sprzętów gospodarstwa domowego. Również ta technika jest stosowana przy produkcji wielkich gabarytów, które są stosowane w budownictwie. Termoformowanie jest wykorzystywane też przy produkcji części do samochodów i motocykli, które są wykonane z tworzywa sztucznego. Termoformowanie może przebiegać przy pomocy dwóch metod w zależności od tego, w jaki sposób oddziałujemy na materiał przy pomocy ciśnienia, który poddawany jest obróbce. Dlatego wyróżniamy termoformowanie próżniowe oraz termoformowanie ciśnieniowe. W większości przypadków firmy stosują oba sposoby, co wpływa na poprawienie szybkości takiej obróbki, ale też korzystnie wpływa na jakość otrzymanych materiałów. Kiedy ktoś chce dowiedzieć się więcej informacji o tym procesie to warto odwiedzić stronę  http://www.pordzik.pl/termoformowanie-poznan.

Dlaczego warto stosować termoformowanie próżniowe i ciśnieniowe?

Znamy już odpowiedź na pytanie termoformowanie co to jest, dlatego teraz warto poznać szczegóły dotyczące tych dwóch metod tego procesu. Do termoformowania próżniowego używa się płyt lub folii, które jednak nie mogą mieć żadnych uszkodzeń i muszą być jednorodne. Nie mogą mieć tzw. bąbli powietrza, bo przeszkodziłyby one w uzyskaniu oczekiwanego rezultatu tego procesu. Ten rodzaj termoformowania idealnie sprawdzi się przy produkcji rzeczy o dużych rozmiarach. Dzięki zastosowaniu tej metody można stworzyć produkty o bardzo cienkich ściankach. Dlatego łatwiej będzie wkomponować dany element do konstrukcji, którą chcemy otrzymać. Stosując ten proces oszczędzamy na materiale, ponieważ nie potrzeba go tak dużo jak w przypadku innych tego typu procesów.

Trzeba pamiętać, że te płyty i folie są droższymi tworzywami niż granulat, który jest wykorzystywany przy innych tego typu obróbkach. Formy, które trzeba kupić, aby uruchomić produkcję, są dość tanie, dlatego ogromnym plusem jest to, że nie potrzeba zbyt dużych nakładów finansowych, aby przeprowadzić termoformowanie próżniowe. Formy są wielorazowe, dlatego czym więcej rzeczy z nich produkujemy tym są mniejsze koszty produkcyjne. Termoformowanie ciśnieniowe jest wykorzystywane między innymi do obróbki poliwęglanu. Ten rodzaj tego procesu można przeprowadzić w określonych temperaturach, dlatego nie jest on tak efektywny jak proces zachodzący w próżni, ale stanowi on idealne jego uzupełnienie.

W tej chwili bardzo ciężko sobie wyobrazić, aby duża firma produkcyjna mogła skutecznie działać bez możliwości obróbki tworzyw sztucznych. Trzeba pamiętać, że materiały wykorzystywane do termoformowania powinny mieć odpowiednią wytrzymałość cieplną, aby nie ulec zniszczeniu w czasie ogrzewania tego surowca. Dlatego należy wykorzystywać materiały, które mają bardzo dużą plastyczność, ale też chcemy, aby zachowały one swój określony kształt bardzo długo po przeprowadzonej obróbce.

Podobne wpisy