Jaki alkomat wybrać? Praktyczne porady

W momencie, kiedy chcemy mieć pewność, że jesteśmy trzeźwi i możemy ze spokojem jechać samochodem lub iść do pracy to powinniśmy kupić alkomat. Pozwoli on nam zbadać trzeźwość w każdym momencie, kiedy potrzebujemy. Można go też kupić do pracy, aby sprawdzać pracowników i ich przygotowanie do pracy. Często przed zakupem zastanawiamy się jaki alkomat wybrać. Chcemy mieć pewność, że wykonuje dobry pomiar, ale też przy jego zakupie musimy zwrócić uwagę na częstotliwość, kiedy będziemy z niego korzystać, aby nie kupować alkomatu ponad wymiar swoich potrzeb.

Stawiajmy na sprawdzone modele alkomatów

W momencie, kiedy chcemy kupić alkomat do domowego użytku to jednym z najlepszych pomysłów jest zainwestowanie w alkomat znanych marek takich jak: Alkomat promiler al 8000 plus, Alkopatrol, Sentech, Datech i Promiler. Te firmy są od lat na rynku alkomatów w Polsce. Ich urządzenia cechuje duża jakość wykonania, ale też możemy mieć pewność, że wyniki badania na nich pokazane będą prawidłowe ze stanem faktycznym. W przypadku kupowania alkomatów należy unikać tych marek, które zostały złożone w Chinach, bo u nich mogą występować problemy z prawidłowym pomiarem alkoholu w organizmie. W tych sprzętach z Chin konstruktorzy nie koncentrują się na analizie wydechu, dlatego ich sprzęty w tej branży są mniej dopracowane.

Czy nasz alkomat powinien mieć sensor elektrochemiczny?

Kiedy zastanawiamy się jaki alkomat kupić to musimy uwzględnić, aby miał on sensor elektrochemiczny, bo to zmniejszy bardzo tolerancję błędu. Alkomaty wyposażone w ten sensor są produkowane za pomocą nowej technologii, dlatego są bardzo dokładne oraz powtarzalne z powodu tego, że mają odpowiedni czujnik sensoryczny. To powoduje, że są bardzo czułe na alkohol i nawet, mimo że są przeznaczone do użytku domowego to pokazują wyniki takie same jak te policyjne. Na rynku występują jeszcze alkomaty, które mają czujniki półprzewodnikowe. Kiedy ich używamy są one mniej dokładne, ale też trzeba je często serwisować, a tak naprawdę kalibrować. Kalibracja polega na usunięciu alkoholu, który osiadł na czujniku. W przypadku czujników półprzewodnikowych kalibracji trzeba dokonywać co pół roku, bo w przeciwnym razie alkomat może pokazywać dziwne wyniki, które będą nas mylić. Nawet jeżeli poprawnie działa, to tolerancja błędu w ich przypadku wynosi 20 procent. Kiedy u policjanta w czasie kontroli alkomat pokazuje wartość 0,5 promila to w przypadku używania alkomatów półprzewodnikowych wartość na alkomacie może pokazać się 0,4 lub 0,6 promila. Dlatego, kiedy zastanawiamy się jaki alkomat będzie dokładniejszy to musimy zdecydować się na alkomat z sensorem elektrochemicznym.

Należy kupować alkomat zgodnie ze swoimi potrzebami

Nie należy kupować alkomatu bardzo drogiego, który będzie rzadko, kiedy używany. Powód jest prosty, ponieważ dany alkomat trzeba zawsze oddać do kalibracji po upływie 12 miesięcy w zależności od zaleceń producenta może to być też 6 miesięcy. Kiedy będziemy badać poziom alkoholu to nie wykorzystamy w pełni alkomatu, którym można na przykład wykonać 3000 pomiarów przed następną kalibracją. Taki alkomat sprawdzi się bardziej w jakiejś firmie, gdzie szef będzie chciał sprawdzić trzeźwość pracowników. Wiadomo, że jeśli alkomat będzie miał ograniczenie pomiarów do ilości 500, a później będzie go trzeba serwisować to należy go używać dwa razy w tygodniu, aby w pełni go wykorzystać.

Należy też pamiętać, że trzeba robić trzy pomiary alkomatem w krótkich odstępach czasu, aby upewnić się, że pokazuje on wartość zgodną ze stanem faktycznym. Lepszym pomysłem wydaje się kupowanie alkomatów w sklepach, które kalibrują je u siebie, ponieważ przy zakupie możemy dostać darmową kalibrację, ale też 100-procentową gwarancję. Każda kalibracja alkomatu jest płatna, dlatego musimy dorzucić koszt tego procesu jako opłatę roczną, ponieważ najczęściej  poszczególne modele alkomatów muszą być kalibrowane raz w roku. Przy kupowaniu ich zależy nam przede wszystkim na tym, żeby pokazywały dobrą wartość, ale też nie pozwalały nam wsiąść za kierownice w stanie nietrzeźwości.

Podobne wpisy