Jak wziąć kredyt konsolidacyjny?

kredyt

Osoby, które posiadają kilka zobowiązań w różnych instytucjach finansowych, coraz częściej decydują się na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego. Ten rodzaj zobowiązania daje możliwość połączenia wszystkich lub większości posiadanych zadłużeń w jedno, które odznacza się z reguły jedną niższą ratą w stosunku do tych wcześniej posiadanych. Z uwagi na różne zasady oraz regulacje dotyczące pożyczek konsolidacyjnych, warto wiedzieć czym się kierować podczas wyboru odpowiedniej instytucji finansowej.

Co warto wiedzieć o kredycie konsolidacyjnym?

Wiele zadłużonych osób zastanawia się jak wziąć kredyt konsolidacyjny oraz czy kwalifikują się one do otrzymania takiej właśnie możliwości. Na samym początku, warto wiedzieć, że kredyt konsolidacyjny jest w szczególności przeznaczony dla osób, które posiadają kilka zobowiązań i nie posiadają (z reguły) opóźnień w spłacie dotychczasowych zobowiązań takich jak przeterminowane płatności. W takim przypadku, jeśli zdolność kredytowa zadłużonego będzie na odpowiednim poziomie (który ocenia bank udzielający pożyczki konsolidacyjnej), można liczyć na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Sam kredyt konsolidacyjny o ile daje realną szansę na zmniejszenie comiesięcznych rat, to jednak należy liczyć się z tym, że najprawdopodobniej ogólne koszty kredytu oraz realna stopa oprocentowania (RRSO) będą z reguły wyższe. Konsolidacja kredytu może dotyczyć zarówno kredytów hipotecznych jak i kredytów gotówkowych. W jednej pożyczce konsolidacyjnej mogą być ujęte także zobowiązania ratalne, kredyt samochodowy czy pożyczki pozabankowe.

Jak dostać kredyt konsolidacyjny?

Jeśli zastanawiasz się jak uzyskać kredyt konsolidacyjny, warto dokładnie zapoznać się z wymogami oraz formalnościami, jakie są stawiane przez banki na każdym etapie wnioskowania. Sam wniosek można złożyć na kilka sposobów:

– stacjonarnie, czyli osobiście w wybranej placówce bankowej,

– telefonicznie lub online. W tym przypadku wystarczy dodzwonić się na infolinię banku lub wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej banku,

– przy pomocy wybranego przez siebie doradcy lub pośrednika finansowego. To rozwiązanie odciąża wnioskującego w przygotowywaniu i kompletowaniu wszystkich formalności związanych z wnioskowaniem. Niezależny doradca kredytowy w Gliwicach pomoże wybrać najlepszą ofertę oraz wyjaśni wszystkie wątpliwości.  

Złożenie wniosku o konsolidację kredytów stanowi początkowy etap całego procesu. Ważnym elementem, na który warto przygotować się odpowiednio wcześniej jest ustalenie własnej zdolności kredytowej i w miarę potrzeby polepszenie jej. Bank wnikliwie sprawdza historię kredytową oraz sytuację finansową kredytobiorcy. Połączenie wszystkich zaciągniętych zobowiązań w jedno zawsze będzie wiązało się z przeprowadzeniem weryfikacji tego typu.

Jak uzyskać kredyt konsolidacyjny – formalności

Z uwagi na różne dokumenty, jakich mogą wymagać banki podczas wnioskowania o udzielenie zgody na przyznanie kredytu konsolidacyjnego nie istnieje jedna uniwersalna lista, jaka będzie wystarczała w każdym banku. Ważne jest jednak, aby przygotować się na dostarczenie takich dokumentów jak dowód tożsamości kredytobiorcy, umowy posiadanych już kredytów (tych które mają stać się przedmiotem konsolidacji), zaświadczenia o stanie obecnych zadłużeń oraz dokumenty, których dostarczenie będzie miało za zadanie udowodnienie lub uwiarygodnienie osiąganych przez wnioskującego dochodów (najczęściej są to umowa o pracę, zaświadczenia z banków, zeznania roczne PIT).

W przypadku gdy przedmiotem konsolidacji jest zadłużenie na karcie kredytowej, bank może poprosić kredytobiorcę o przedstawienie ostatnich wyciągów. Pracownicy banku mogą także zapytać o sytuację prywatną oraz rodzinną kredytobiorcy. Także ta kwestia ma istotne znaczenie dla banku, bowiem ilość osób na utrzymaniu może radykalnie wpłynąć na sytuację kredytową wnioskującego.

Większość wymaganych dokumentów można bez problemu sprawdzić na stronach internetowych banków lub podczas osobistej wizyty w placówce wybranej przez siebie instytucji. Na wszelkie pytania także odpowiedzą pracownicy banku na ogólnodostępnych infoliniach.

Podobne wpisy