Czy zużyty olej można wylewać do zlewu?

olej

Segregacja odpadów jest koniecznością, która większości  z nas weszła w nawyk. Co jednak zrobić z tak kłopotliwymi odpadami, jak zużyty olej po smażeniu? Czy olej można wylać do zlewu, czy raczej należy utylizować go w jakiś specjalny sposób? Niewiedza w tej kwestii może prowadzić do kłopotów i generować koszty. Jak pozbyć się oleju, żeby nie zaszkodzić sobie ani środowisku?

Czy można wylewać olej do zlewu? 

Zastanawiasz się, czy można wylewać olej do zlewu? Odpowiedź jest zdecydowanie przecząca. Zużytego oleju po smażeniu nie wolno wylewać bezpośrednio do odpływów kanalizacji, zlewów kuchennych czy toalet. Działanie takie może mieć poważne konsekwencje, zarówno dla prawidłowości funkcjonowania systemu kanalizacyjnego, jak i dla środowiska. Po pierwsze, gorący olej pozostały na patelni, we frytkownicy czy rondlu ma formę płynną, jednak jeśli wyleje się go do rur kanalizacyjnych, po jakimś czasie ulegnie zestaleniu. Stary olej,   o dużej lepkości, stanowi spoiwo dla tworzących się w rurach zatorów. Mogą one doprowadzić do niedrożności nie tylko domowego odpływu zlewozmywaka, ale całych miejskich systemów kanalizacyjnych. Naprawy w takich sytuacjach wiążą się z kosztami i przerwami w funkcjonowaniu systemów wodno-kanalizacyjnych. To bardzo poważne utrudnienie dla normalnego funkcjonowania. Warto więc w porę zabezpieczyć się przed taką ewentualnością, prawidłowo utylizując zużyty tłuszcz.

Co zrobić z olejem po smażeniu?

Ponieważ odpowiedź na pytanie o to, czy olej można wylać do zlewu, jest zdecydowanie negatywna, pozostaje kwestia tego, co ze zużytym tłuszczem zrobić. Wiadomo, że olej roślinny będący   pozostałością po smażeniu potraw, zwłaszcza w wysokich temperaturach, zawiera wiele szkodliwych substancji. Niektóre z nich, na przykład akroleina, mają udowodnione działanie kancerogenne. Z tego względu zużyty olej nie powinien trafić do gleby. Stanowiłby zagrożenie nie tylko dla roślin i zwierząt w pobliżu miejsca wyrzucenia,  ale również groziłby skażeniem wód gruntowych. Jak w takim razie utylizować taki olej?

Niewielkie ilości oleju po smażeniu z gospodarstw domowych należy po prostu po wystygnięciu przelać do zakręcanego pojemnika (na przykład butelki PET), a następnie wyrzucić do pojemnika na komunalne odpady zmieszane. Niestety, nie ma na razie kontenerów przeznaczonych na tego typu odpad. Nie należy wyrzucać oleju do pojemników na bioodpady – technologia wykorzystywana do ich rozkładu nie radzi sobie z rozkładem tłuszczów.

Jak utylizować olej z lokali gastronomicznych?

Co jednak zrobić z dużo większymi ilościami oleju po smażeniu z lokali gastronomicznych? W przypadku barów  azjatyckich, restauracji z fast foodami, dużych hoteli czy stołówek szkolnych, to hektolitry tłustego odpadu w skali roku.  Prawidłowa utylizacja oleju jest obowiązkiem właściciela lokalu. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku dużych ilości oleju jest podpisanie umowy na jego odbiór z firmą specjalizującą się w recyklingu i utylizacji olejów. Dzięki takiej opcji właściciel lokalu zdejmuje z siebie ciężar samodzielnego zajmowania się zużytym tłuszczem, a cała procedura utylizacji lub przetwarzania oleju odbywa się zgodnie z obowiązującym prawem.

Jak zorganizować odbiór zużytego oleju gastronomicznego?

Odbiór zużytego oleju gastronomicznego można   zamówić w   jednej ze specjalistycznych firm, świadczących usługi w zakresie utylizacji i przetwórstwa tego typu tłuszczów. Po wybraniu firmy, mającej uprawnienia do odbioru oleju, należy ustalić indywidualne warunki współpracy. Są one zwykle uzależnione od ilości odpadu, powstającego w punkcie gastronomicznym. Zwykle to firma utylizująca zapewnia odpowiednie pojemniki do przechowywania oleju oraz umożliwia ustalenia indywidualnego harmonogramu odbiorów, dopasowanego do potrzeb klienta. Dzięki temu, że odbiorca wystawa klientowi Kartę Przekazania Odpadu, właściciel lokalu gastronomicznego ma potwierdzenie, że utylizacja opadów odbywa się zgodnie z wymogami prawa.

W przypadku dużych ilości oleju po smażeniu, którego zgodnie z prawem nie można nigdzie wylać, jest to jedyne rozwiązanie zapewniające prawidłową utylizację i zdejmujące ten obowiązek z właściciela lokalu.

Podobne wpisy