Wentylacja rekuperacyjna działa za pomocą centrali wentylacyjnej, która mechanicznie wydmuchuje świeże powietrze i usuwa zużyte powietrze odpowiednimi kanałami. To urządzenie ma wbudowany wymiennik ciepła. Pozwalają na otrzymanie wysokiej temperatury ze zużytego powietrza i wykorzystanie jej do podgrzania powietrza dostarczanego z zewnątrz. W ten sposób zmniejsza się straty ciepła spowodowane wentylacją. Centrale wentylacyjne filtrują również świeże powietrze, zapobiegając przedostawaniu się spalin do mieszkania. Bardziej zaawansowane jednostki wyposażone są w jonizatory, które chronią mieszkańców przed zanieczyszczeniami wnikającymi do ich organizmów. Rekuperacja to idealne rozwiązanie dla osób uczulonych na kurz i roztocza.
Z czego składa się system rekuperacji?
Podstawowym elementem systemu jest wymiennik ciepła, czyli centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła. Takie urządzenie posiada dwa oddzielne kanały: pierwszy służy do nawiewu powietrza z zewnątrz do pomieszczeń suchych, takich jak salony, sypialnie i biura, a drugi służy do odprowadzania powietrza z pomieszczeń wilgotnych, takich jak kuchnie, łazienki, toalety, pralnia. Te dwa strumienie nie są razem, ale oba przepływają przez wymiennik ciepła, a temperatura obu strumieni jest równa na dużej powierzchni. W zakresie wydajności wymiennikiem ciepła steruje użytkownik, który w kalendarzu tygodniowym określa intensywność wentylacji dla każdego przedziału dobowego. Użytkownicy mogą w dowolnym momencie zwiększyć lub zmniejszyć wentylację za pomocą aplikacji na smartfonie. Do wymienników ciepła może też dokupić czujniki dwutlenku węgla i wilgotności, które automatycznie dostosowują intensywność wentylacji do rzeczywistych potrzeb bez przerwy.
Rekuperacja – czy to się opłaca? Zasada działania
Instalujesz w domu recykler. Wymiennik ciepła to serce, węzeł wymiany ciepła z wymiennikami ciepła do odzysku ciepła. Wymiennik ciepła zasysa powietrze jednocześnie w obu kierunkach. Pierwszy nadmuch to zimne, czyste powietrze (oby, ale bez problemu z regeneracją), napływające z zewnątrz budynku. Drugi strumień to ciepłe, ale brudne, zużyte, wilgotne powietrze wyciągane z pomieszczenia przez nawiewniki – okrągłe kratki na suficie i ścianach. Oba strumienie gazu spotykają się w wymienniku ciepła (czyli rekuperatorze), ale co ważne, nie mieszają się ze sobą, ponieważ każdy przepływa osobnymi kanałami w rekuperatorze! Ciepłe i brudne powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła i zatrzymuje w nim ciepło, natomiast zimne, czyste powietrze dostarczane z zewnątrz oddaje ciepło. Z wymiennika wychodzą kanały wentylacyjne, zwykle o różnych średnicach, dzięki czemu świeże powietrze jest rozprowadzane po całym domu, a brudne na zewnątrz.
W domu rekonwalescencji można zastosować MZD. Kanały wentylacyjne nie powinny być jednak podłączane do kanałów, które wysyłają bardzo gorące powietrze z kominka, ponieważ spowoduje to uszkodzenie wymiennika ciepła. Warto rozważyć oba rozwiązania, gdyż renowacja wykorzystuje gorące powietrze z pomieszczenia, w którym znajduje się kominek pośrednio i ogrzewa powietrze wchodzące do domu. W pewnym sensie jest to więc replika systemu o podobnej strukturze.
Zalety rekuperacji
Rekuperacja to integralny element nowego obiektu. Może być również montowany w istniejących budynkach. Bez niej budynki energooszczędne i pasywne nie mogą prawidłowo funkcjonować. Nie tylko ekologicznie zarządza czystością powietrza w pomieszczeniach, ale także ekologicznie zarządza zużyciem energii cieplnej. Rozwiązanie jest kompatybilne z innymi ekosystemami – na przykład doskonale uzupełnia fotowoltaikę, która dostarcza energię elektryczną potrzebną do działania wentylacji mechanicznej i odzysku ciepła. Dzięki temu rekuperacja nie wiąże się z żadnymi kosztami, a jedynie przynosi korzyści użytkownikowi obiektu. Korzystanie z urządzeń rekonwalescencyjnych nie wyklucza instalacji klimatyzacji i odwrotnie. Co więcej – oba systemy doskonale się uzupełniają, co skutkuje ogólną optymalizacją kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej. Chcesz wybudować dom z rekuperacją, koniecznie zobacz ofertę https://vaillant-serwis-malopolska.pl/oferta/rekuperatory/.