Na czym polega audyt energetyczny?

podpis

W ostatnim czasie wiele mówi się o konieczności przeprowadzenia audytu energetycznego, szczególnie w kontekście zmiany sposobu ogrzewania budynku, czy montowania paneli fotowoltaicznych. Czym dokładnie jest audyt energetyczny, kto powinien go przeprowadzić i jakie są koszty z nim związane?

Na czym polega audyt energetyczny?

Przeprowadzaniem audytów energetycznych zwykle zajmują się wyspecjalizowane firmy. Polega on na pozyskiwaniu informacji dotyczącej zapotrzebowania danego budynku na energię, jej ubytków czy kosztów związanych z ogrzewaniem. Audyt energetyczny często przeprowadzany jest przez kilka osób, tak aby można było znaleźć najbardziej optymalne rozwiązanie, które z jednej strony zapewni mieszkańcom wystarczającą ilość ciepła, z drugiej zaś okaże się być najbardziej ekonomiczne. Na przeprowadzenie audytu energetycznego najczęściej decydują się właściciele budynków, którzy chcą zmienić system ogrzewania bądź też korzystać z alternatywnych źródeł energii. Na podstawie badań można w lepszy sposób ocenić, jakie jest zapotrzebowanie na energię i ciepło oraz jakie rozwiązanie grzewcze okaże się być najlepsze. Przed rozpoczęciem prac modernizacyjnych nie trzeba przeprowadzać audytu – zazwyczaj firmy budowlane nie wymagają przedstawienia dokumentów potwierdzających jego wykonanie. Co więcej, często na własną rękę decydują się przeprowadzić mini audyt, który jednak niewiele ma wspólnego z tym prawdziwym, który może dać odpowiedzi na wszelkie, nurtujące pytania. 

Koszty audytu energetycznego

Koszty audytu energetycznego trudno jest jednoznacznie określić. Wszystko zależy bowiem od rodzaju budynku, jego metrażu oraz zakresu samych prac, które mają zostać przeprowadzone. Zazwyczaj właściciele budynków decydują się na kompleksowy audyt, co wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Trudno bowiem interpretować dane bez posiadania odpowiedniej wiedzy. Kompleksowy audyt polega nie tylko na zbadaniu zapotrzebowania na energię, ale również opracowaniu najkorzystniejszych rozwiązań w kontekście zmiany systemu grzewczego czy pozyskiwania energii elektrycznej. Koszty audytu energetycznego wynoszą minimum 1000 zł, jeśli ma on zostać przeprowadzony w domu jednorodzinnym. W przypadku domów wielorodzinnych cena wynosi minimum 2000 zł, natomiast budynków niemieszkalnych (gospodarczych) – minimum 2500 zł. Podane ceny są cenami minimalnymi, a więc należy liczyć się z tym, że faktura będzie opiewać na wyższą kwotę. Firmy przeprowadzające audyty energetyczne najczęściej nie dysponują konkretnym cennikiem, ponieważ ostateczna kwota do zapłaty wyznaczana jest na podstawie kilku parametrów. Niemniej jednak szczegółowe warunki współpracy powinny zostać zawarte w umowie.

Audyt energetyczny – dla kogo?

Pozostaje pytanie, kto właściwie powinien zdecydować się na przeprowadzenie audytu energetycznego? Jego przeciwnicy twierdzą, że jest to jedynie zbędny wydatek, a najkorzystniejszą formę ogrzewania można wybrać we własnym zakresie.

Niestety, nie jest to takie proste, ponieważ aby to zrobić, należy posiadać odpowiednią wiedzę. Co więcej, nie chodzi wyłącznie o wybór najtańszej formy ogrzewania, bowiem ta często okazuje się być nieodpowiednia dla konkretnego budynku. Ważny jest wybór optymalnego rozwiązania, czyli najtańszego, lecz mając na uwadze pewne czynniki, takie jak, chociażby zapotrzebowanie energetyczne budynku. Dlatego też przeprowadzenie audytu energetycznego rekomendowane jest każdemu, kto planuje wykonać prace modernizacyjne związane ze zmianą sposobu ogrzewania budynku. Audyt nie jest tutaj elementem obowiązkowym, jednak okazuje się być niezwykle pomocny. Mając na uwadze ogólne koszty całego przedsięwzięcia, cena audytu energetycznego jest naprawdę niewielka. Do współpracy warto wybrać godną zaufania firmę, która cieszy się dużą renomą na rynku i z której usług skorzystało już wiele osób. Audyt energetyczny zalecany jest zarówno właścicielom budynków mieszkalnych, jak i przedsiębiorcom. Warto pamiętać, że można go przeprowadzić jedynie przed rozpoczęciem prac modernizacyjnych. 

Podobne wpisy