Jak dobrać akumulator samochodowy?

samochód

Akumulator to niezwykle ważny element silnika samochodu. Bez niego pojazd nie mógłby odpowiednio pracować. Wspiera również wiele elektrycznych podzespołów auta, takich jak radio, fotele czy inne. Akumulator ulega jednak zużyciu i raz na jakiś czas konieczny jest zakup nowego sprzętu. Jak widać, dobór odpowiedniego urządzenia jest niezwykle ważny, to w końcu od niego zależy sprawne funkcjonowanie naszego samochodu. Jaki akumulator kupić, aby spełniał wszystkie oczekiwania i sprawiał, że silnik pracuje właściwie?

Jak dobrać akumulator do auta?

Dobór akumulatora nie może być przypadkowy. Dowolne urządzenie może uszkodzić nasz samochód, a tego z pewnością nie chcemy. Warto więc zajrzeć do specyfikacji technicznej pojazdu. Powinniśmy odnaleźć tam informacje dotyczące rozmiaru, pojemności oraz natężenia prądu. W ten sposób wybierając nowy akumulator, będziemy pewni, że wszystkie parametry są zgodne z potrzebami naszego auta. To jednak dopiero pierwszy i podstawowy element, który należy wciąż pod uwagę podczas wyboru akumulatora.

Jaki akumulator będzie więc najlepszy? Na rynku dostępne są trzy popularne rodzaje urządzeń: obsługowe, kwasowe i żelowe. Pierwszy z nich to najstarszy model, który wykorzystywany jest obecnie niezwykle rzadko, wymagał on regularnego dolewania elektrolitu, przez co był problematyczny w użytkowaniu. Podstawowy typ, wykorzystywany w większości aut, to kwasowo-ołowiowy. Doceniany jest za trwałość oraz przystępne ceny. Żelowe baterie wykorzystywane są głównie w jednośladach, mogą charakteryzować się większą pojemnością. Nie należy jednak samodzielnie decydować o wyborze rodzaju akumulatora, zaleca się takie, jakie opisane są w specyfikacjach pojazdu. Wszystkie zmiany najlepiej skonsultować z ekspertem, który doradzi, co wybrać.

Jaki akumulator do diesla?

Wielu użytkowników samochodów zastanawia się, jaki akumulator kupić w przypadku napędu diesla. Rzeczywiście w tym przypadku, nasz wybór powinien być trochę inny. Urządzenia tego typu zazwyczaj charakteryzują się większą pojemnością, co pozwala na większy komfort podczas użytkowania. Szczególnie jest to istotne w momencie odpalenia auta. Te z silnikiem diesla stawiają znacznie większy opór w momencie zapłonu niż jednostki benzynowe. Należy więc dostosować akumulator tak, aby podołał temu zadaniu. Podczas wyboru baterii do samochodu z silnikiem diesla należy zwrócić uwagę na jej wysoką jakość oraz odpowiednią wartość prądu rozruchowego. Powinna być ona odpowiednio wyższa, w tej kwestii warto poradzić się eksperta, który zna się na tego typu urządzeniach.

Jaki akumulator kupić? Moto sklep

Przy wyborze akumulatora należy rozpatrzeć również kilka istotnych parametrów urządzenia, takich jak pojemność amperogodzin czy rozmiar i stopka akumulatora. Im więcej odbiorników prądu i elektrycznych funkcji samochodu, tym większe jest zapotrzebowanie na amperogodziny. Ma to szczególne znaczenie w przypadku nowoczesnych samochodów, które wykorzystują w układzie sterowania bogatą elektronikę. Również w tym przypadku należy wziąć pod uwagę zalecenia producenta samochodu. Ilość amperogodzin ma bezpośrednie powiązanie z alternatorem auta. Należy się więc wystrzegać sytuacji, gdy pojemność będzie zbyt duża lub mała. Kolejnym elementem jest sam rozmiar urządzenia, musi być odpowiednio dopasowany, tak aby zmieścił się pod maską samochodu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zaczepów oraz sposobów montażu. Standardowe montowane są z użyciem stopki.

Dobrej jakości akumulatory do samochodów, także diesla, dostępne są w moto sklepach. Pracujący w nich eksperci z pewnością doradzą, jaki akumulator kupić. Warto sprawdzić najpierw wszystkie parametry techniczne, następnie przekazać je doradcy. Na ich podstawie zostanie dobrany dla Ciebie najlepszy akumulator. Na zamontowanym urządzeniu w samochodzie również powinieneś odnaleźć wszystkie najważniejsze dane. Nigdy nie kupuj akumulatora w ciemno, może się to skończyć uszkodzeniem auta.

Podobne wpisy