Jak naprawić generator pary?

generator pary

Sprzęt AGD domowy może odmówić nam posłuszeństwa nawet w najbardziej nieodpowiednim momencie. Co gorsza, niektóre usterki nie są winą użytkownika, a producenta lub po prostu zużycia. Jeśli stacja parowa w żelazku nie włącza się, konieczna jest naprawa generatora pary, by urządzenie mogło dalej spełniać swoją funkcję. W tym artykule omówimy, jak naprawić generator pary.

Z czego składa się generator pary?

Niezależnie od tego, jakiej marki mamy żelazko, generator pary składa się z trzech głównych części:

  • elektronicznej jednostki sterującej,
  • stojaka,
  • stacji i żelazka.

Opakowanie może zawierać także specjalne dysze. Kocioł ogrzewa wodę i wytwarza się para. Podawana jest ona za pomocą specjalnego węża do żelazka, który przy swojej podstawie ma perforację. Wydobywająca się z otworów para przetwarza materiał oraz wygładza nierówności. Jakość przetwarzania tej pary nie zależy od rodzaju i grubości danych tkanin.

Generator pary – naprawa i rozwiązywanie problemów

W czasie pracy urządzenia gospodarstwa domowego mogą wystąpić różne usterki. Jest możliwość zdiagnozowania ich z pomocą charakterystycznych znaków, a tym samym zlikwidować usterkę samodzielnie. W sytuacji, kiedy wytwornice pary odmówią posłuszeństwa, przyczyny mogą być różne. Oto jedne z nich:

  • Stacja nie dostarcza w ogóle pary — może to oznaczać spalenie kontaktu. Przyczyną może być też nieprawidłowe działanie przełącznika kotła. Zdarza się też, że przycisk zasilania parą w urządzeniu uległ awarii.
  • Ciśnienie nie jest regulowane — oznacza to uszkodzony przełącznik.
  • Urządzenie dostarcza parę o nieprawidłowej temperaturze — to sygnał przepalonego bezpiecznika i niedziałającego termostatu w urządzeniu.
  • Brak napięcia — to oznaka, że odcięty został jeden z przewodów w przewodzie zasilającym.
  • Nieprawidłowe ogrzewanie wody — na ścianach zbiornika gromadzą się złoża np. kamienia
  • Wskaźnik poziomu wody nieustannie się świecą — niedziałający czujnik 
  • Para jest stale odprowadzana za pomocą zaworu bezpieczeństwa — brak odpowiedniej ilości wody w zbiorniku
  • Woda pojawiająca się pod stacją — to oznacza niekontrolowany wyciek, dlatego najlepiej wyłączyć generator pary i zlokalizować to miejsce.

 

Jak naprawić generator pary samodzielnie?

Proste usterki można oczywiście naprawić samodzielnie. Ze względu na to, że konstrukcja niemal każdego modelu jest taka sama, mogą jedynie występować pewne niuanse. W dalszej części umieszczamy listę typowych awarii, a także metody naprawy.

  • Doprowadzanie pary zostało zatrzymane – w tej sytuacji należy sprawdzić element grzejny, bezpiecznik i zawór elektromagnetyczny. Następnie należy wyczyścić przewód wylotowy pary, wagę z kotła i wymienić termostat lub wąż, za pomocą którego para dostaje się do żelazka.
  • Przełącznik ciśnienia działa nieprawidłowo – tę usterkę powinno się sprawdzić z użyciem multimetru. W sytuacji, kiedy dojdzie do awarii, rozwiązaniem jest zainstalowanie przełącznika dwustabilny lub mikroprzełącznika.
  • Przycisk na panelu sterowania nie reaguje –  sprawdzamy integralność księgowania. Kiedy wszystko jest w porządku, należy je wymienić na nowe. 
  • Stale włączony wskaźnik sygnalizujący niski poziom wody – upewniamy się, że poziom jest prawidłowy – jeśli tak, wymieniamy czujnik 
  • Stacja sygnalizuje gotowość do pracy, natomiast po jej naciśnięciu przycisk zasilania parą nie reaguje – uszkodzony przycisk, który należy wymienić
  • Para o niskim ciśnieniu na spodzie żelazka – kontrolujemy regulator, a jeśli to nie zadziała, instalujemy

Generator pary — jak naprawić? 

Powodów awarii generatora pary może być więcej, dlatego należy zdiagnozować te, które występują najczęściej. Jeśli kończą nam się możliwości, wówczas próbujemy sprawdzać nieco mniej oczywiste usterki. By pełna diagnoza i naprawa była możliwa, konieczne jest posiadanie specjalnego sprzętu. Jeśli nie ma takiej możliwości, z pomocą przychodzi serwis AGD we Wrocławiu, który pomoże uporać się z występującą usterką.

Oczywiście nie da się przewidzieć wszystkich przypadków, występujących w generatorze pary.  Lista może być bardzo długa, a usterki wymienione w artykule to takie, które możemy naprawić na własną rękę. Jeśli dana osoba nie ma umiejętności pracy z urządzeniami elektrycznymi, w każdym przypadku należy skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu. 

Podobne wpisy