Skup samochodu a badanie techniczne

Profesjonalna ocena stanu technicznego pojazdu jest w stanie kompleksowo sprawdzić poszczególne elementy konstrukcyjne i uchronić przed ewentualnym niebezpieczeństwem na drodze, wywołanym np. awarią podzespołów. Okresowe badania techniczne, potocznie nazywane przeglądem, są obowiązkowe. Częstotliwość przeprowadzania badania zależy od tego, czy auto jest nowe, czy używane. Nie bez znaczenia jest także rodzaj paliwa samochodowego. Ile trwa cała procedura przeglądu technicznego pojazdu? Co warto wiedzieć na temat okresowych badań technicznych w przypadku chęci sprzedaży auta firmie zajmującej się profesjonalnym skupem?

Ile trwa badanie techniczne pojazdu?

Czas trwania badania technicznego uwarunkowany jest przede wszystkim stanem technicznym pojazdu. Istnieje kilka aspektów, które diagnostycy muszą obligatoryjnie wziąć pod uwagę podczas kontroli. Zakłady diagnostyczne posiadają jednak swoją indywidualną dynamikę i specyfikę pracy, w związku z czym trudno jednoznacznie określić, ile trwa badanie techniczne pojazdu. Szacuje się, że współcześnie przeprowadzane przeglądy diagnostyczne w profesjonalnych zakładach zwykle nie trwają dłużej niż 30 minut. W trakcie trwania badania diagnostycy dokonują identyfikacji pojazdu, sprawdzają prawidłowość działania poszczególnych układów oraz weryfikują, czy auto wyposażone jest w dodatkowe wyposażenie. Należy pamiętać, że od 1 stycznia 2022 r. właściciel auta może zostać ukarany grzywną od 1500 do nawet 5000 z tytułu braku wykonania przeglądu technicznego w należytym terminie.

Badanie techniczne pojazdu – ile trwa i jak często je wykonywać?

Istnieje kilka odgórnych uwarunkowań, które precyzują kwestię częstotliwości wykonywania przeglądów technicznych. Używane auta powinno się kontrolować w stacjach diagnostycznych raz na rok. W przypadku nowych pojazdów, badania techniczne powinny zostać przeprowadzone maksymalnie po 3 latach od dnia ich pierwszej rejestracji. Od podanych wyżej ram czasowych występują odstępstwa. Auta z LPG/CNG muszą przechodzić badania diagnostyczne raz w roku – niezależnie od wieku. Podobnie jest w przypadku aut wykorzystywanych przez szkoły nauki jazdy i do egzaminów na prawo jazdy. Taksówki, pojazdy uprzywilejowane, pojazdy przewożące ładunki niebezpieczne, a także większe gabarytowo samochody (np. wykorzystywane do przewozu 9 osób) również muszą zostać poddane diagnostyce raz w roku.

Ile czasu trwa badanie techniczne pojazdu? – proces diagnostyczny

Czas trwania badania technicznego pojazdu zwykle nie przekracza 30 minut. Wiele zależy jednak od tego, jak przebiegają poszczególne procesy diagnostyczne w danym zakładzie. Należy zwrócić szczególną uwagę na jakość przeprowadzanego przeglądu. Każda, profesjonalna stacja diagnostyczna, realizuje usługę badania technicznego, uwzględniając trzy podstawowe aspekty. Należą do nich: identyfikacja pojazdu (sprawdzenie zgodności numeru nadwozia VIN z dowodem rejestracyjnym, weryfikacja jakości dodatkowych elementów wyposażenia (istotne zwłaszcza w przypadku aut z LPG), a także kompleksowa ocena stanu poszczególnych podzespołów i elementów konstrukcyjnych. Jeśli w tracie badania diagnostycy nie dostrzegli żadnych nieprawidłowości, to oznacza, że pojazd jest dopuszczony do ruchu drogowego.

Skup samochodów a badanie techniczne – co warto wiedzieć?

Wielu właścicieli aut zastanawia się, czy może sprzedać je firmom skupującym w przypadku braku posiadania ważnego badania technicznego. Z prawnego punktu widzenia nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawiązać współpracę z przedsiębiorstwem zajmującym się skupem samochodów. W tego typu zakładach pracują profesjonalni diagności, którzy samodzielnie oceniają sprawność działania poszczególnych podzespołów. Na podstawie zebranych danych na temat stanu technicznego oraz innych parametrów pojazdu (np. wiek auta, dostępność poszczególnych elementów wyposażenia), eksperci tworzą spersonalizowaną wycenę. Należy więc podkreślić, że brak ważnego przeglądu technicznego nie jest czynnikiem, który dyskwalifikuje samochód w kontekście sprzedaży firmie skupującej.

Więcej na https://autoskup.warszawa.pl/

Podobne wpisy