Kiedy zabrać dziecko do logopedy?

dziecko

Kim jest logopeda, wie każdy z nas – to specjalista, który pomaga pacjentowi w korekcji wad wymowy. Czy tylko? Okazuje się, że logopedia to znacznie szersza dyscyplina, w ramach której pomocy udziela się wszystkim osobom, niezależnie od wieku, a więc także noworodkom, które jeszcze nie zaczęły mówić. Kiedy warto udać się do logopedy dziecięcego w Krakowie? Podpowiadamy!

Kiedy powinniśmy udać się do logopedy dziecięcego? Kraków

Jeśli chodzi o logopedę dziecięcego – Kraków to miasto, w którym nie brakuje specjalistów. Możemy się do niego udać nie tylko wówczas, gdy coś nas zaniepokoi, ale również w celu wykonania badań profilaktycznych, które zweryfikują, czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo. Warto przy tym zaznaczyć, że podobnie jak z innymi schorzeniami, szybkie wykrycie nieprawidłowości pozwala na szybsze wdrożenie terapii, która ma szansę trwać o wiele krócej niż w przeciwnym wypadku.

Co powinno nas zaniepokoić? Logopeda dziecięcy – Kraków

Każdy rodzic powinien mniej więcej orientować się, jak przebiega rozwój mowy u dziecka w danym wieku, by jak najszybciej móc zareagować, gdyby pojawiły się niepokojące objawy. Do logopedy dziecięcego w Krakowie należy koniecznie się udać, jeśli dziecko przejawia trudności w ssaniu, gryzieniu, żuciu lub połykaniu. Maluchy około 3 miesiąca życia powinny głużyć, a około 6-7 miesiąca – gaworzyć. Roczne dziecko powinno wypowiadać już pierwsze słowa, a w wieku 2 lat tworzyć proste, 2-członowe zdania. Wizytę u logopedy dziecięcego w Krakowie należy umówić również wówczas, gdy dziecko – niezależnie od wieku – mówi w sposób niewyraźny i niezrozumiały, jąka się, nie reaguje na mowę lub głos, ma cały czas otwartą buzię, oddycha przez usta lub wsuwa język między zęby podczas mówienia.

Zaniepokoić powinny także takie objawy, jak to, że dziecko przejawia trudności w spożywaniu pokarmu, ślini się, ssie palce, nie naśladuje gestów takich jak ,,pa pa”, chce jeść tylko wybrane produkty, stroni od pokarmów o określonej konsystencji lub twardości, ma trudności w nauce pisania i czytania lub rozwój mowy uległ zastopowaniu albo regresji.

Z czego mogą wynikać tego typu nieprawidłowości? Logopeda dziecięcy, Kraków

Wymienione wyżej objawy mogą wynikać, chociażby z nieprawidłowej budowy narządów mowy. Wczesna diagnoza pozwala sprawnie ją skorygować, dzięki czemu unikamy pogłębienia się wady. Przyczynami nieprawidłowości mogą być również zaburzenia ze spektrum autyzmu, zaburzenia słuchu, niepełnosprawność umysłowa, choroby genetyczne lub mutyzm, jednak nie zawsze mają one tak poważne podłoże. Warto jednak to zweryfikować u wykwalifikowanego logopedy dziecięcego w Krakowie, aby w razie stwierdzenia zaburzeń lub choroby szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.

Do specjalisty powinniśmy udać się zawsze, gdy cokolwiek nas niepokoi w rozwoju mowy dziecka lub gdy chcemy po prostu sprawdzić, czy przebiega on prawidłowo. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń wiekowych – dobry logopeda dziecięcy w Krakowie potrafi udzielić wsparcia oraz wykonać odpowiednie badania już u noworodków.

Podobne wpisy