Jak sauna wpływa na zdrowie?

sauna

Sauna kojarzona jest przez większość społeczeństwa jako miejsce, w którym można się zrelaksować, odprężyć i rozluźnić. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z szeregu korzyści zdrowotnych, jakie może przynieść regularne korzystanie z sauny. Ten typ aktywności zapoczątkował lud Scytów, zamieszkujący na terenach dzisiejszej Finlandii około 2500 lat temu. Obecnie można wyróżnić cztery, podstawowe rodzaje saun, które różnią się między sobą m.in. panującą temperaturą i wilgotnością powietrza. Oba te aspekty warunkują konkretne działania na organizm człowieka. Jedną z najnowocześniejszych form tej aktywności jest tzw. sauna na podczerwień. Warszawa to jedno z wielu miejsc, w których można skorzystać z odprężających, prozdrowotnych sesji, z zastosowaniem fali podczerwonej.

Jak działa sauna na podczerwień? – Warszawa

Sauna na podczerwień, nazywana również sauną infrared, działa wskutek wytwarzanej energii cieplnej za promienników podczerwieni, które wnikają w głąb ciała za pomocą emitowanych fal. Temperatura w saunie na podczerwień jest zdecydowanie niższa, niż w przypadku innych rodzajów saun. Oscyluje ona na poziomie 40ºC-60ºC. Badania wykazują, że promienie przenikają w skórę z wyjątkową intensywnością – nawet do 4 cm głębokości. Ze względu na niższą temperaturę, z tego rodzaju sauny mogą korzystać również dzieci i osoby starsze – jeśli nie posiadają przeciwwskazań zdrowotnych. Sauna na podczerwień może okazać się skutecznym rozwiązaniem także dla alergików, czy osób, które mają problem z pękającymi naczynkami wskutek wysokich temperatur.

Zalety korzystania z sauny na podczerwień – Warszawa

Sauna infrared to doskonałe rozwiązanie dla osób, które borykają się z problemami układu mięśniowo-szkieletowego. Emitowane fale niwelują bóle mięśniowe, skurcze, zapalenia stawów, schorzenia reumatyczne, napięcia, czy dyskopatie. Pozytywne korzyści zdrowotne zauważalne są również w obszarze górnych dróg oddechowych. Częste infekcje związane z tym układem, czy nawracające zapalenie zatok to schorzenia, które mogą zostać wyeliminowane dzięki regularnym sesjom w saunie na podczerwień. Badania wykazują, że sauna infrared ma także wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Wnikające w głąb skóry promieniowanie rozszerza tętnice i żyły, a podczas sesji organizm pracuje nad większą wydolnością naczyniową.

Jak sauna wpływa na zdrowie?

W trakcie korzystania z sauny na podczerwień organizm nie tylko się poci, ale i spala tłuszcz. Ten rodzaj aktywności można więc połączyć ze zbilansowaną redukcyjną i odpowiednimi ćwiczeniami. Przyśpiesza proces spalania tkanki tłuszczowej i jednocześnie zapewnia szybszą regenerację zmęczonych mięśni. Sauna na podczerwień to rozwiązanie, które warto rozważyć w przypadku problemów o podłożu psychicznym. Sytuacje stresogenne mogą determinować stałe poczucie zmęczenia, napięcia i osłabienia. Działanie sauny na podczerwień zmniejsza napięcia mięśni, dzięki czemu pozytywnie wpływa również na zdrowie psychiczne.

Podobne wpisy