jak zacząć haft krzyżykowy?

haft krzyżykowy

Haft krzyżykowy jako metoda ozdabiania, ale i relaksu, znana jest już od XVI wieku. Dzisiaj sięgamy po nią nie mniej chętnie, na co dowodem są, chociażby liczne czasopisma o tej metodzie rękodzieła zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych osób. Haft krzyżykowy niezmiennie od wieków zachęca swoim wyglądem do podjęcia się wykonania własnego dzieła, jednak wiele osób nie wie, jak zacząć haft krzyżykowy, który wydaje im się zbyt trudny. Czego potrzebujesz, by rozpocząć swoją przygodę z wyszywaniem? Doradzamy w poniższym artykule!

Haft krzyżykowy – czy faktycznie jest taki trudny, na jaki wygląda?

Dzisiaj wejście w świat haftu krzyżykowego jest bardzo ułatwiony. Takiego rękodzieła może się podjąć każda zainteresowana osoba, która ma nieco czasu i cierpliwości. Satysfakcja jest duża, bo wyszywanie nie tylko relaksuje, ale zapewnia piękne rezultaty, które z powodzeniem mogą zdobić nasz dom lub sprawdzić się w roli prezentu. Dla osób początkujących, które nie wiedzą, jak zacząć haft krzyżykowy, poleca się zakup kanwy z nadrukiem. Na płótnie wydrukowane są kolorowe kwadraciki, dzięki czemu z łatwością odnajdziesz odpowiedni kolor muliny, a także na pewno nie pomylisz się w wyszywaniu.

Jeśli natomiast jesteś osobą, która lubi wyzwania, możesz zdecydować się na haft liczony. Wówczas do dyspozycji masz czystą kanwę oraz wydrukowany osobno wzór. W takim przypadku wykonanie haftu krzyżykowego będzie od Ciebie wymagało większego skupienia. Jednak wiele osób, nawet początkujących, decyduje się na to rozwiązanie, ponieważ obserwowanie jak kanwa wypełnia się kolorem daje bardzo dużą satysfakcję.

Jak zacząć haft krzyżykowy? W co warto zaopatrzyć się na początek?

W przypadku niektórych kanw drukowanych do haftu krzyżykowego w zestawie otrzymasz odpowiednie kolory mulin. Jeśli nie, nic się nie martw. W takich zestawach zawsze podane są kody kolorów, dzięki czemu z łatwością zakupisz je przez internet lub w stacjonarnej pasmanterii. Tak naprawdę możesz użyć każdych nici, które mają nie większą grubość niż ta, którą cechują się nitki kanwy.

Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć haft krzyżykowy, z pewnością trapi Cię kwestia wyboru odpowiedniej igły. W przypadku tego rodzaju haftu należy posługiwać się specjalną igłą. Ma ona większe oczko niż jej zwykły odpowiednik, jednakową grubość na całej długości oraz tępy czubek – dzięki niemu nie uszkadzamy nitek samej kanwy. W hafcie krzyżykowym najczęściej używa się igieł o rozmiarach 24,26 oraz 28.

Oprócz tego do haftu krzyżykowego będziesz potrzebować także tamborka do napięcia kanwy, który ułatwi Ci wyszywanie i sprawi, że krzyżyki będą proste i schludne. Niezbędne okażą się również ostre nożyczki, które pozwolą Ci sprawnie skracać nici bez ich uszkadzania. Jeśli swoje pierwsze kroki w hafciarstwie masz już za sobą i planujesz rozwijać się w tym obszarze, na pewno przydadzą Ci się osobne organizery na igły, muliny oraz inne przybory. Haft krzyżykowy to rękodzieło o nieprzemijającej popularności i pięknie oraz dużym potencjale do uwolnienia pokładów kreatywności.

Podobne wpisy