Jak zaimpregnować płot?

płot

Drewniane płoty to bardzo popularne rozwiązanie. Trudno się temu dziwić, gdyż drewno doskonale komponuje się z zielenią w ogrodzie, jest to również bardzo wytrzymały i ponadczasowy materiał. Aby jednak móc cieszyć się pięknym drewnianym płotem, należy o niego odpowiednio dbać. Jak to robić? Regularna impregnacja to podstawa, farba do drewna na zewnątrz to również dobre rozwiązanie.

Dobrej jakości środek impregnujący

Podstawą sukcesu jest stosowanie dobrej jakości środka impregnującego. Wybierając taki preparat, należy wziąć pod uwagę rodzaj drewna. Warto się także zastanowić nad efektem końcowym. Jeśli ważne jest uzyskanie matowego wykończenia, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie tradycyjnego impregnatu, jeśli natomiast potrzeba nieco blasku, dobrze sprawdzi się lakierobejca. Wybierając środek do impregnacji, zdecydowanie warto stawiać na produkty dobrej jakości. Taki środek odpowiednio zabezpieczy drewniany płot. Zawsze przed użyciem preparatu impregnującego należy dokładnie zapoznać się z instrukcją jego użytkowania. Jej przestrzeganie zapewni uzyskanie satysfakcjonującego efektu.Farba do drewna na zewnątrz to kolejny produkt, w który warto się zaopatrzyć. Poza regularną impregnacją, od czasu do czasu należy także odnawiać drewniany płot.

Odnawianie drewnianego płotu

Pierwszym etapem odnawiania płotu drewnianego jest szlifowanie. Najlepiej sprawdzi się tutaj papier ścierny o gradacji od 150 do 200. Warto przyłożyć się do tej czynności, gdyż jest to bardzo ważny proces. Dzięki odpowiedniemu szlifowaniu można uzyskać satysfakcjonujące efekty. Po oszlifowaniu przyda się dobrej jakości farba do drewna na zewnątrz. Przed przystąpieniem do malowania należy upewnić się, że powierzchnia płotu jest osuszona i nie ma na niej zanieczyszczeń. Jeśli takie są widoczne, należy je usunąć odpowiednim środkiem.

Przed zastosowaniem środka impregnującego po malowaniu trzeba go dokładnie wymieszać, nie należy także zapominać o dokładnym zapoznaniu się z instrukcją. Preparat trzeba nakładać równomiernie, rozpoczynając operację od elementów pomalowanych jako pierwsze. Zaimpregnowany płot należy pozostawić na około 12 godzin. Gdy powłoka całkowicie wyschnie, warto wykonać szlifowanie międzywarstwowe. Dla uzyskania najlepszego efektu należy użyć papieru o gradacji 320. Po wykonaniu szlifowania międzywarstwowego można nanieść drugą warstwę środka impregnującego. Ponownie jak pierwsza powinna ona schnąć przez około 12 godzin.

Pierwsze malowanie i impregnacja płotu

Jeśli ogrodzenie jest nowe, trzeba pamiętać o nałożeniu pierwszej warstwy bezbarwnego środka do impregnacji. Taki środek powinien zabezpieczyć drewno przed zagrożeniami takimi jak grzyby, pleśń i inne zagrożenia biologiczne. Dopiero po wykonaniu tego etapu przyda się kolorowa zabezpieczająca farba do drewna na zewnątrz. Warto pamiętać, aby pomiędzy tymi etapami zachować czas potrzebny na wyschnięcie impregnatu. W zależności od producenta może być on różny. Najważniejsze informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji na opakowaniu środka do impregnacji drewna. Nawet najlepszej jakości farba do drewna na zewnątrz powinna być używana z rozsądkiem. Technika malowania drewnianego płotu ma ogromne znaczenie dla efektu końcowego. Należy pamiętać o tym, że zbyt grube warstwy farby wyglądają nie tylko nieestetycznie, ale tworzą powłokę o niskiej odporności na zniszczenia. Zawsze warto w tej kwestii przestrzegać zaleceń producenta.

Farba do drewna na zewnątrz powinna prezentować wysoką jakość. Warto stawiać na ofertę sprawdzonego, polecanego producenta. Taka farba musi posiadać właściwości odpychające wodę, chronić drewno przed negatywnym wpływem niskich oraz wysokich temperatur. Istotną rolę pełni również odcień wybranego produktu. Kolor farby do drewna powinien współgrać kolorystycznie z aranżacją i stylem ogrodu. Dobierając farbę zgodnie z tymi poradami, można uzyskać satysfakcjonujący efekt. Jeśli chodzi o rodzaje farb, można wybierać między kredową, alkidową czy akrylową. Do malowania płotu warto wybrać alkidową.

Podobne wpisy