Świat prężnie rozwija się pod względem nowoczesnych technologi. Oznacza to, że życie staje się łatwiejsze, bardziej zmechanizowane. Świetnym przykładem tej teorii będzie cięcie laserowe, które polega na przecinaniu różnych materiałów, a w szczególności metali za pomocą wiązki światła. Cały proces jest głównie stosowany w branży przemysłowej – profilowaniu połączeń metalowych dla różnych urządzeń i części konstrukcyjnych. Zabieg wykorzystuje się również do różnych innych celów, takich jak dekoracje ścienne, budownictwo miejskie, produkcja samochodów itp.
Dlaczego cięcie laserowe stali pozwala zachować materiał o precyzyjnych rozmiarach?
Laserowe cięcie stali nie jest szybkim procesem, zwłaszcza w przypadku miękkiego typu. Wygląda jak proces spalania, w którym wykorzystuje się ekstremalne ciepło wiązki zamiast płomienia. W tym przypadku prędkość jest utrzymywana głównie poprzez kontrolowanie reakcji między żelazem a tlenem.
Precyzja laserowo wycinania metalu jest doskonała. Tworzy bardzo małą szerokość szczeliny, która pomaga w wycinaniu nawet skomplikowanych konturów oraz małych otworów. Przy cięciu laserowym jakość krawędzi jest znakomita, z idealnie kwadratowymi kształtami i brakiem lub bardzo małą ilością mankamentów.
Laserowe cięcie stali – na czym polega?
Metoda wykorzystuje zaprogramowane cięcie do dzielenia nieruchomych części metalowych za pomocą 2-osiowego systemu ruchu. Lasery używane w tym procesie są bardzo zaawansowane, aby zapewnić wysoką tolerancję, dokładność i szybkość cięcia stali nierdzewnej lub węglowej, stopów metali oraz aluminium.
Za pomocą płaskiego cięcia laserowego możemy wykonać mniejsze nacięcie, zapewnić lepszą prostopadłość i wykorzystać ograniczone obszary oddziaływania ciepła, aby zwiększyć dokładność na wymagających profilach oraz spełnić specyficzne wymagania klientów.
Wcześniej laser był używany do cięcia blach lub paneli metalowych na płaskie i formowane elementy z blachy bądź płyty. Jednak dzięki zaawansowanej technologii oferuje się wycinane laserowo części metalowe, które zapewniają lepsze dopasowanie, a także wymagają mniej czasu na montaż spawanych elementów i podzespołów.
Jakie korzyści gwarantuje cięcie stali laserem?
Z czasem i postępem technologii cięcie laserowe stało się dość popularne w profilowaniu blach ze względu na wysoką precyzję, szybkość obróbki oraz imponującą jakość produktów. Całość została ułatwiona przez nowoczesne maszyny. Technologia umożliwia szybkie przecinanie stali lub innych materiałów z najwyższą perfekcją, co nie byłoby możliwe przy tradycyjnych metodach profilowania. Jeśli chcesz skorzystać z materiału obrobionego tą techniką, zdecyduj się na usługi renomowanego dystrybutora metali – hempel-metals.pl to strona, gdzie znajdziesz całą ofertę tej firmy.
Korzyści gospodarcze
Cięcie laserowe ma kilka zalet w porównaniu z plazmowym lub jakąkolwiek inną techniką. Cechuje się większym poziomem precyzji i zużywa mniej energii, dlatego jest szeroko stosowany przez ludzi na całym świecie. Najnowsze lasery światłowodowe sprawiły, że proces cięcia stał się bardziej dostępny dla producentów.
Poziomy o wysokiej precyzji
Jak wspomniano wcześniej, poziomy precyzji wraz z jakością krawędzi uzyskiwaną za pomocą maszyn do cięcia laserowego są niezrównane i znacznie lepsze niż tradycyjne metody. Dzieje się tak, ponieważ wiązka lasera nie ma żadnych problemów ze zużyciem podczas procesu. Umożliwia nawet wycinanie skomplikowanych kształtów bez konieczności używania dodatkowych narzędzi z tą samą lub nawet większą szybkością w porównaniu z innymi metodami.
Mniej zanieczyszczeń
Zastosowanie technologii cięcia laserowego zapewnia, że zanieczyszczenie obrabianego przedmiotu jest w większym stopniu zredukowane.
Złożoność wykonalna
Cięcie laserowe daje możliwość wycinania małych otworów nawet przy skomplikowanych detalach bez pogorszenia jakości krawędzi blachy, pudełka lub rury.
Więcej opcji materiałowych
Z biegiem czasu ewoluowało zapotrzebowanie na blachy, a także inne wytwarzane metale. Teraz ludzie szukają więcej grawerowanych produktów lub wzorów. Wykonanie takich zadań tradycyjnymi metodami nie jest łatwe. Natomiast cięcie laserowe radzi sobie z dowolnym tworzywem.