Laserowe cięcie stali – na czym polega?

cięcie stali

Świat prężnie rozwija się pod względem nowoczesnych technologi. Oznacza to, że życie staje się łatwiejsze, bardziej zmechanizowane. Świetnym przykładem tej teorii będzie cięcie laserowe, które polega na przecinaniu różnych materiałów, a w szczególności metali za pomocą wiązki światła. Cały proces jest głównie stosowany w branży przemysłowej – profilowaniu połączeń metalowych dla różnych urządzeń i części konstrukcyjnych. Zabieg wykorzystuje się również do różnych innych celów, takich jak dekoracje ścienne, budownictwo miejskie, produkcja samochodów itp.

Dlaczego cięcie laserowe stali pozwala zachować materiał o precyzyjnych rozmiarach?

Laserowe cięcie stali nie jest szybkim procesem, zwłaszcza w przypadku miękkiego typu. Wygląda jak proces spalania, w którym wykorzystuje się ekstremalne ciepło wiązki zamiast płomienia. W tym przypadku prędkość jest utrzymywana głównie poprzez kontrolowanie reakcji między żelazem a tlenem.

Precyzja laserowo wycinania metalu jest doskonała. Tworzy bardzo małą szerokość szczeliny, która pomaga w wycinaniu nawet skomplikowanych konturów oraz małych otworów. Przy cięciu laserowym jakość krawędzi jest znakomita, z idealnie kwadratowymi kształtami i brakiem lub bardzo małą ilością mankamentów.

Laserowe cięcie stali – na czym polega?

Metoda wykorzystuje zaprogramowane cięcie do dzielenia nieruchomych części metalowych za pomocą 2-osiowego systemu ruchu. Lasery używane w tym procesie są bardzo zaawansowane, aby zapewnić wysoką tolerancję, dokładność i szybkość cięcia stali nierdzewnej lub węglowej, stopów metali oraz aluminium.

Za pomocą płaskiego cięcia laserowego możemy wykonać mniejsze nacięcie, zapewnić lepszą prostopadłość i wykorzystać ograniczone obszary oddziaływania ciepła, aby zwiększyć dokładność na wymagających profilach oraz spełnić specyficzne wymagania klientów.

Wcześniej laser był używany do cięcia blach lub paneli metalowych na płaskie i formowane elementy z blachy bądź płyty. Jednak dzięki zaawansowanej technologii oferuje się wycinane laserowo części metalowe, które zapewniają lepsze dopasowanie, a także wymagają mniej czasu na montaż spawanych elementów i podzespołów.

Jakie korzyści gwarantuje cięcie stali laserem?

Z czasem i postępem technologii cięcie laserowe stało się dość popularne w profilowaniu blach ze względu na wysoką precyzję, szybkość obróbki oraz imponującą jakość produktów. Całość została ułatwiona przez nowoczesne maszyny. Technologia umożliwia szybkie przecinanie stali lub innych materiałów z najwyższą perfekcją, co nie byłoby możliwe przy tradycyjnych metodach profilowania. Jeśli chcesz skorzystać z materiału obrobionego tą techniką, zdecyduj się na usługi renomowanego dystrybutora metali – hempel-metals.pl to strona, gdzie znajdziesz całą ofertę tej firmy.

Korzyści gospodarcze

Cięcie laserowe ma kilka zalet w porównaniu z plazmowym lub jakąkolwiek inną techniką. Cechuje się większym poziomem precyzji i zużywa mniej energii, dlatego jest szeroko stosowany przez ludzi na całym świecie. Najnowsze lasery światłowodowe sprawiły, że proces cięcia stał się bardziej dostępny dla producentów.

Poziomy o wysokiej precyzji

Jak wspomniano wcześniej, poziomy precyzji wraz z jakością krawędzi uzyskiwaną za pomocą maszyn do cięcia laserowego są niezrównane i znacznie lepsze niż tradycyjne metody. Dzieje się tak, ponieważ wiązka lasera nie ma żadnych problemów ze zużyciem podczas procesu. Umożliwia nawet wycinanie skomplikowanych kształtów bez konieczności używania dodatkowych narzędzi z tą samą lub nawet większą szybkością w porównaniu z innymi metodami.

Mniej zanieczyszczeń

Zastosowanie technologii cięcia laserowego zapewnia, że zanieczyszczenie obrabianego przedmiotu jest w większym stopniu zredukowane.

Złożoność wykonalna

Cięcie laserowe daje możliwość wycinania małych otworów nawet przy skomplikowanych detalach bez pogorszenia jakości krawędzi blachy, pudełka lub rury.

Więcej opcji materiałowych

Z biegiem czasu ewoluowało zapotrzebowanie na blachy, a także inne wytwarzane metale. Teraz ludzie szukają więcej grawerowanych produktów lub wzorów. Wykonanie takich zadań tradycyjnymi metodami nie jest łatwe. Natomiast cięcie laserowe radzi sobie z dowolnym tworzywem.

Podobne wpisy