Jak urządzić salon w stylu loftowym?

loft

Industrial style powstał w Nowym Jorku w latach 50. XX wieku. W mieście przestrzenie mieszkalne sąsiadowały bezpośrednio z budynkami zakładów produkcyjnych. W tym czasie recesja spowodowała zamknięcie wielu firm oraz fabryk, a opuszczone budynki zaczęto powoli przekształcać w mieszkania. Przyczynili się do tego głównie nowojorscy artyści poszukujący miejsca na swoje pracownie, przestrzeni, w której mogliby swobodnie tworzyć.

Większość studiów artystycznych i mieszkań powstaje w SoHo, Brooklynie lub Chelsea. Fabryka Srebra Andy’ego Warhola to jedna z najbardziej rozpoznawalnych, stylowych, a zarazem ważnych przestrzeni artystycznej bohemy, stworzona przez artystę w przebudowanym budynku dawnej fabryki kapeluszy. Tak rodzi się industrializm we wnętrzach. Jak przełożyć ten nurt na dzisiejsze przestrzenie? Radzimy, jak urządzić salon w stylu loft.

Jak urządzić salon w stylu loftowym?

Pierwsze aranżacje w stylu industrialnym powstały niemal naturalnie. Były podejmowane próby adaptacji terenów dawnych zakładów przemysłowych i fabryk na potrzeby mieszkalne, handlowe lub rekreacyjne. Zamiast za wszelką cenę ukrywać postindustrialny styl tych budynków, niektórzy postanowili podkreślić, zaakcentować te cechy. Znakiem rozpoznawczym loftowych aranżacji jest nie tylko ich prostota, ale także ilość przestrzeni, jaką oferują. Lofty mogą być bardzo wysokie i często nie są nawet podzielone na pojedyncze pokoje.

Chcąc urządzić industrialny salon we własnym domu lub mieszkaniu, warto zwrócić uwagę na przestrzeń – pokój nie powinien być zagracony i pełen bibelotów, a jeśli to możliwe, rozważ otwarcie go na sąsiednią przestrzeń (na przykład kuchnię lub przedpokój). Dopiero w tak powstałym pomieszczeniu można zacząć planować umieszczenie mebli, wybór kolorów ścian i detale.

Aranżacje salonu w stylu loft – opcje

Oczywiście najłatwiej uzyskać industrialny wygląd w poprzemysłowej przestrzeni – w starym magazynie, dawnej hucie czy browarze. Wysokie sufity, ceglane ściany, betonowe posadzki, ogromne okna, metalowe balustrady i często surowe, industrialne oświetlenie – te elementy same w sobie są kwintesencją tego trendu, dzięki czemu niewiele potrzeba, aby wnętrza nabrały wyjątkowego charakteru. Dodajmy do tego bogatą, wyczuwalną w powietrzu historię konkretnego miejsca, a mamy wszystko, czego potrzebujemy.

Kwestię znalezienia takich przestrzeni od lat forsują deweloperzy, budując je od podstaw w odpowiedzi na zapotrzebowanie na postindustrialne powierzchnie komercyjne. Do wyboru mamy więc lofty w wersji hard (zlokalizowane w rzeczywistych budynkach utrzymanych w tym stylu) oraz soft lofty (nowe miejsca budowane na wzór starych fabryk). Industrialne wnętrza chętnie goszczą również w starych kamienicach, oferując często duże przestrzenie, które im odpowiadają.

Dziś jednak styl industrialny nie jest już zarezerwowany tylko dla dużych mieszkań. Jego poszczególne elementy zaskakująco dobrze komponują się nawet z malutkimi przestrzeniami w apartamentowcu, nadając im ciekawy charakter i przełamując przewidywalne możliwości niewielkiej powierzchni. Można też skupić się tylko na jednym pomieszczeniu: kuchni, sypialni, a nawet łazience w stylu industrialnym, co z pewnością wzbogaci nawet najbardziej klasyczne wnętrza.

Meble loftowe

Meble w stylu loft to połączenie minimalizmu i praktyczności. Zazwyczaj przypominają regały używane w starych magazynach, jednak wyglądają bardzo nowocześnie. W salonie lub przedpokoju warto postawić industrialną komodę lub konsolę z naturalnego drewna, a także krzesła i stół do salonu z podstawą z czarnej stali. Nie tylko pozwalają na przechowywanie drobnych przedmiotów, ale również dopełniają oryginalne wnętrze i czyni je wygodniejszym.

Industrialne salony powinny mieć również stolik kawowy. Najlepiej z metalowymi nogami i drewnianym blatem, dzięki czemu idealnie wpasuje się w loftowy klimat. Biurko z czarnymi nogami oraz ciepłym drewnianym blatem będzie idealnym meblem do biura. Natomiast regał z litego drewna z czarną ramą i asymetrycznymi półkami doda charakteru każdemu pomieszczeniu.

Podobne wpisy