Concierge – kiedy warto skorzystać z jego usług?

asystentka

Zawód concierge znany jest już od wieków, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym zajmuje się osoba, która go wykonuje. Co tak właściwie należy do zadań concierge i kiedy warto skorzystać z jego usług?

Czym zajmuje się concierge?

Zakres zadań concierge może być bardzo wąski i skupiać się wyłącznie na wykonaniu określonej czynności, może też być on niezwykle szeroki. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń z klientem, a więc i od jego potrzeb. Concierge często utożsamiany jest z asystentem, jednak w praktyce jest to osoba do zadań specjalnych. Może odebrać dzieci ze szkoły, ugotować obiad dla całej rodziny, zrobić zakupy spożywcze. Wydawałoby się, że nie zajmuje się on niczym nadzwyczajnym. Z drugiej jednak strony można zlecić mu zorganizowanie kolacji dla ukochanej osoby, która będzie miała miejsce w ekskluzywnej restauracji czy zdobycie wejściówek na koncert, na który można udać się, posiadając jedynie specjalne zaproszenie. Można więc zlecić mu zadania, których wykonanie wydaje się wręcz niemożliwe, oczywiście jeśli mieszczą się one w granicach obowiązującego prawa i norm społecznych.

Z usług concierge najczęściej korzystają osoby, które szukają pomocnika wielozadaniowego. Może on bowiem wykonywać kilka czynności jedna po drugiej, nawet jeśli nie mają one ze sobą związku. W przypadku zatrudnienia na przykład pomocy domowej – sprawa nie jest taka prosta, bowiem należy dokładnie określić zakres jej obowiązków. Tymczasem współpraca z concierge jest nieco bardziej elastyczna, dzięki czemu klient ma pewność, że każde zadanie zostanie wykonane na czas, a jego rezultaty będą naprawdę zadowalające. Z pomocy concierge bardzo często korzystają też Ci, którzy nie potrafią poradzić sobie z nawałem obowiązków bądź osoby, które chciałyby „dokonać niemożliwego”, jednak nie do końca wiedzą, jak to zrobić. Warto pamiętać, że dla concierge nie ma rzeczy niemożliwych, dlatego jeśli dziecko zażyczy sobie na urodzinach obecności idola, a ukochana osoba chciałaby z dnia na dzień wyjechać na wycieczkę zagranicę, to organizację tychże wydarzeń warto zlecić concierge.

Concierge dla firm

Serwis concierge pomaga nie tylko osobom fizycznym, ale również firmom. Warto mieć na uwadze, że concierge nie jest pracownikiem na etacie, lecz może w każdej chwili podjąć się zadań, które są trudne do zrealizowania. Z usług concierge bardzo często korzystają duże przedsiębiorstwa, które potrzebują wielozadaniowej asystentki. Ta zaś powinna podjąć się różnego rodzaju zadań związanych z funkcjonowaniem firmy. Concierge może załatwić miejsce w restauracji, w której stolik trzeba zarezerwować z kilkudniowym wyprzedzeniem, niemalże na już. Bilety lotnicze dla pracownika, który ma następnego dnia udać się w delegację, w kilka chwil mogą znaleźć się na poczcie prezesa, który przekaże je zatrudnionemu. W praktyce concierge można zlecić przeróżne zadania – nawet te, które powinny zostać wykonane natychmiast.

Na współpracę warto zdecydować się zawsze, gdy przedsiębiorstwo znajduje się pod przysłowiową ścianą. Dzięki temu można skupić się na wykonywaniu swoich obowiązków, które pozwolą firmie normalnie funkcjonować. Co więcej, na pomoc concierge mogą zdecydować się także te przedsiębiorstwa, które poszukują wielozadaniowych asystentów, gotowych do pracy w nienormowanych godzinach i do wykonywania nietypowych zadań. Powszechnie wiadomo, jak trudno jest znaleźć odpowiedzialną, godną zaufania asystentkę, która będzie w stanie usprawnić pracę firmy. Dlatego też, zamiast zatrudniać przypadkowe osoby, dobrze jest współpracować z doświadczonym concierge.

Współpraca odbywa się zdalnie, dzięki czemu nie ma konieczności utrzymywania stanowiska pracy w firmie. Co więcej, rozliczenie następuje na zasadach B2B, co dla przedsiębiorców jest niezwykle korzystne. Z usług concierge mogą skorzystać nawet małe firmy (nawet te, które dopiero rozpoczęły wykonywanie działalności gospodarczej), które szukają do pomocy osoby zorganizowanej, potrafiącej działać sprawnie i efektywnie. 

Podobne wpisy