Jeździmy coraz nowszymi samochodami, a klimatyzacja stanowi standardowe wyposażenie większości obecnie produkowanych modeli. Kierowcom trudno wyobrazić sobie podróż bez niej, zwłaszcza podczas letnich upałów. Klimatyzacja samochodowa zapewnia komfort termiczny w czasie jazdy, jednocześnie eliminując nadmiar wilgoci. Ta druga funkcja ma szczególne znaczenie podczas podróżowania jesienią i zimą, ponieważ minimalizuje efekt zaparowanych szyb wewnątrz pojazdu. System ten wymaga jednak odpowiedniej konserwacji i inspekcji pod kątem występowania ewentualnych usterek. Co może się zepsuć w tej instalacji i jak naprawić klimatyzację samochodową?
Jak często przeprowadzać konserwację klimatyzacji samochodowej?
Klimatyzacja samochodowa jest instalacją ułatwiającą życie kierowcom i zdecydowanie poprawiającą komfort jazdy, niezależnie od pory roku. Jest to jednak system wymagający regularnych przeglądów i konserwacji. Nieprawidłowo eksploatowana klimatyzacja może stać się poważnym zagrożeniem dla zdrowia pasażerów. Brak regularnie przeprowadzanej dezynfekcji powoduje rozwój w przewodach klimatyzacyjnych, parowniku i skraplaczu niebezpiecznych bakterii lub grzybów pleśniowych.
Jeśli zarodniki grzybów lub szkodliwe bakterie dostają się wraz z nawiewanym powietrzem do wnętrza samochodu, mogą wywoływać nieprzyjemne objawy zdrowotne, takie jak nasilenie alergii oddechowych, łzawienie oczu, a nawet zapalenie płuc lub opon mózgowych. Warto więc poświęcić czas na regularne przeglądy klimatyzacji, przeprowadzane w zaufanym warsztacie samochodowym lub serwisie klimatyzacji. Dezynfekcje oraz sprawdzenie szczelności systemu klimatyzacyjnego powinno się przeprowadzać co najmniej raz w roku. Najczęstszym sposobem usuwania szkodliwych patogenów z instalacji jest jej ozonowanie. Regularne serwisowanie może pomóc uniknąć konieczności zastanawiania się nad kwestią, jak naprawić klimatyzację.
Objawy usterek klimatyzacji i sposoby naprawy
Zdarza się, że pomimo regularnych wizyt serwisowych i odgrzybiania klimatyzacji coś zaczyna w niej szwankować. Aby zdecydować, jak naprawić klimatyzację w samochodzie, trzeba ustalić w pierwszej kolejności, który z elementów systemu uległ awarii. Czasem instalacja przestaje działać w wyniku jakiegoś nagłego zdarzenia, np. rozszczelnienia w następstwie kolizji. Bywa jednak, że jej wydajność spada sukcesywnie lub problem nasila się wraz z upływem czasu. Warto pamiętać, że usterki usuwać należy natychmiast po ich wykryciu. Zwlekanie doprowadzić może do poważniejszych konsekwencji i związanych z tym wyższych kosztów naprawy. Do najczęstszych problemów należą:
- Nieprzyjemny zapach stęchlizny w samochodzie. Zazwyczaj wynika on z niedokładnej dezynfekcji systemu i rozwoju pleśni w parowniku narażonym na stały kontakt z wilgocią. Konieczna może być jego wymiana lub dokładne oczyszczenie.
- Problemy ze sterowaniem klimatyzacją. Jeśli klimatyzacja włącza się, jednak nie można w poprawny sposób ustawić żądanych parametrów, zapewne uszkodzeniu uległy któreś z elektronicznych części panelu klimatyzacji. Konieczna będzie wizyta w warsztacie elektromechanicznym i usunięcie usterki (np. zwarcia) bądź wymiana panelu na nowy.
- Klimatyzacja nie uruchamia się po włączeniu. Przyczyną może być usterka kompresora, jego sprzęgła bądź systemu napędzającego (np. zerwanie paska wieloklinowego), ewentualnie brak czynnika chłodzącego. Wymiana kompresora stanowić może poważny wydatek; w przypadku braku czynnika, należy ponownie sprawdzić szczelność całej instalacji.
- Hałas podczas pracy kompresora. Zazwyczaj zjawisko spowodowane jest przez zużycie łożysk, wymagających wymiany. Czasami podobne objawy dawać może zanieczyszczenie kompresora olejem.
- Niska efektywność chłodzenia. Jeśli pomimo uruchamiania się klimatyzacja nie chłodzi prawidłowo, problemem może być zbyt mała ilość czynnika chłodzącego, ale także problemy z dmuchawą bądź zapchane filtry.
Jak skutecznie naprawić klimatyzację?
Klimatyzacja samochodowa nie jest systemem, który należy naprawiać samodzielnie. Konieczne będzie więc znalezienie odpowiedniego serwisu lub warsztatu samochodowego świadczącego usługi przeglądu i naprawy takich instalacji. Serwis klimatyzacji samochodowej w Białymstoku będzie odpowiednim miejscem na zdiagnozowanie jej stanu i usunięcie ewentualnych usterek.
Naprawa systemu klimatyzacyjnego we własnym zakresie jest zdecydowanie niewskazana. Aby ją przeprowadzić, poza wiedzą i umiejętnościami praktycznymi, konieczne jest również odpowiednie oprzyrządowanie diagnostyczne i narzędzia. W serwisie, podczas naprawy, wykorzystywane są między innymi czujniki elektroniczne do wykrywania nieszczelności, agregaty służące do wymiany chłodziwa i oleju oraz komputery diagnostyczne. Ponieważ klimatyzacja ma wpływ nie tylko na komfort jazdy, ale również na bezpieczeństwo i zdrowie użytkowników pojazdu, warto pozostawić jej serwis fachowcom.