Panele fotowoltaiczne, czy to się opłaca/

fotowoltaika

Tzw. zielona energia staje się coraz częściej wybieranym źródłem energii przez wielu Polaków. Dzieje się tak głównie ze względu, że aż 80% energii elektrycznej pochodzi z elektrowni napędzanych węglem. Zwiększona świadomość społeczna sprawia, że coraz więcej sięga po odnawialne źródła. Jednym z najpopularniejszych jest z pewnością fotowoltaika. Krajobraz zarówno dużych, jak i małych miast coraz częściej wzbogacają panele fotowoltaiczne. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy fotowoltaika w Mławie się opłaca.

Fotowoltaika w Mławie — kiedy się opłaca?

Aby zamontować panele fotowoltaiczne, na dachu budynku, garażu, czy specjalnie przygotowanych wiatach, konieczny jest dokładny i specjalistyczny projekt. Nie w każdym budynku fotowoltaika będzie bowiem opłacalna. Panele, które będą znajdowały się w dużym zacienieniu, będą wytwarzały dużo mniej energii elektrycznej. Dlatego też odpowiednie rozmieszczenie paneli fotowoltaicznych jest niezwykle istotne.

Panele fotowoltaiczne, wystawione na działanie światła słonecznego oraz pozbawione źródeł cienia, takich jak drzewa, słupy wysokiego napięcia, czy sąsiadujące budynki, mogą skutecznie wytwarzać duże ilości energii. Fotowoltaika w Mławie ma bardzo ważną korzyść również pod względem estetycznym. Panele bowiem zwykle bardzo dobrze komponują się z kolorem dachu i nie psują jego estetyki. Ponadto odznaczają się bardzo dużą żywotnością. Fotowoltaika to świetne źródło energii nawet na 25-30 lat.

Fotowoltaika to oszczędności

Co sprawia, że fotowoltaika w Mławie cieszy się tak dużą popularnością? Przede wszystkim gwarantuje ona bardzo duże oszczędności. Początkowo inwestorów odstraszają koszty, jakie należy ponieść za samą instalację. Należy jednak pamiętać, że fotowoltaika to inwestycja. W bardzo dużej ilości przypadków zdarza się, że pieniądze, jakie trzeba wyłożyć na montaż paneli, zwracają się jeszcze przed upływem okresu gwarancji producenta. Fotowoltaika to więc doskonała okazja na niezależność energetyczną oraz znaczną oszczędność.

Trudno jest jednak jednoznacznie określić, ile może zaoszczędzić użytkownik fotowoltaiki. Przede wszystkim należy określić, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne w budynku. Pewne jest jednak, że rachunki za prąd znacznie się obniżą, i to już kilka lat po zamontowaniu instalacji.

Fotowoltaika w Mławie — czy to się opłaca?

Panele fotowoltaiczne pozwalają zaoszczędzić nawet 2500 kWh energii elektrycznej. Ponadto warto pamiętać o tym, że osoba, która zdecyduje się na zakup paneli fotowoltaicznych, może liczyć na liczne dotacje z programów gminnych oraz rządowych. Zdarza się, że może to pokryć nawet 40% i więcej całej inwestycji. Warto jednak mieć na uwadze, że panele fotowoltaiczne opłacają się tylko wtedy, gdy w najbliższej przyszłości nie jest planowana przeprowadzka. Ponadto posiadacz paneli otrzymuje status prosumenta, czyli konsumenta, który jednocześnie produkuje energię do sieci elektrycznej. W godzinach nocnych może on odebrać tę nadwyżkę w ilości nawet 70-80 procent.

Podobne wpisy